
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało założenia do nowego prawa budowlanego oraz nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zostały one przedstawione na konferencjach konsultacyjnych środowisku związanemu z branżą budowlaną, zaś wkrótce trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych
Zgodnie z art. 77 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.) – dalej u.g.n., przy aktualizacji opłaty rocznej na poczet różnicy między opłatą dotychczasową a zaktualizowaną zalicza się wartość nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego na budowę urządzeń infrastruktury technicznej (np. dróg czy wodociągów) po dniu dokonania ostatniej aktualizacji.
Do 19 maja 2013 r. starostowie będą musieli uzupełnić wykazy nieruchomości, które przeszły na mocy odrębnych przepisów na własność Skarbu Państwa i stanowią własność jego lub gminy. Chodzi przede wszystkim o tzw. mienie poniemieckie i nieruchomości opuszczone po wojnie przez przesiedleńców.
Zebrania przedstawicieli w spółdzielniach zostaną zlikwidowane, a spółdzielcze lokatorskie prawo będzie można sprzedać lub odziedziczyć – to tylko niektóre zmiany, jakie znalazły się w nowych projektach ustawy o spółdzielniach i spółdzielniach mieszkaniowych, których autorem są posłowie Platformy Obywatelskiej.
Nowość firmy Vertex – markizy, które całe zwijają się do kasety, posiadają specjalną konstrukcję, która sprawia, że złożeniu markizy belka przednia szczelnie zamyka całe poszycie w kasecie, dzięki czemu tkanina jest chroniona m.in. przed deszczem i śniegiem.
Nowy budynek wzniesiony w obszarze uznanym za zabytkowy podlega podobnej ochronie jak zabytek – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Począwszy od 29 kwietnia 2012 r., wszystkie osoby, które zdecydują się nabyć mieszkanie bądź dom na rynku pierwotnym (od dewelopera), zobowiązane są do zawarcia w formie aktu notarialnego umowy deweloperskiej, która jest specjalnym rodzajem umowy przedwstępnej.
Czy osoba, która kupiła mieszkanie, może skutecznie wpisać swoje prawo do księgi wieczystej, jeżeli sprzedający zmarł, zanim jego prawo zostało wykreślone z tej księgi
Inwestorzy przestaną być uzależnieni od urzędniczych interpretacji. 30 dni będzie miał starosta, by sprzeciwić się zgłoszonej przez inwestora budowie. Gdy nie zareaguje, można będzie przystąpić do prac.