Dość powszechną praktyką wśród mieszkańców i właścicieli lokali znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych jest nadal używanie zamienne określeń zarząd i zarządca wspólnoty. Wbrew pozorom różnią się one bardzo od siebie. Warto znać te różnice i wiedzieć, które z rozwiązań jest lepsze dla mieszkańców i samej wspólnoty.
Nie będzie żadnej rewolucji i przekształcania użytkowania wieczystego z mocy prawa we własność. Będzie raczej powolna ewolucja i stopniowa rezygnacja z możliwości ustanawiania użytkowania wieczystego na przyszłość. Zwolennikiem takiego scenariusza jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zmiana przepisów od 1 stycznia 2013 r. umożliwi rozliczenie leasingu gruntów na tych samych zasadach, niezależnie od formy prawnej władania nieruchomością. Nowe regulacje dotyczyć będą tylko umów zawartych po tej dacie.
Samorząd musi pobierać od domu wczasowego podatek od nieruchomości, chyba że rada gminy zwolni z niego wszystkie podobne budynki.
Jeśli ktoś ma problemy ze spłatą kredytu hipotecznego, bo raty okazują się zbyt wysokie jak na jego realne możliwości, najczęściej proponowanym przez banki rozwiązaniem jest wydłużenie okresu spłaty. Dzięki temu comiesięczne raty spadną. Nie zawsze jednak zastosowanie tej metody jest możliwe. Co więcej, wydłużenie okresu spłaty niesie za sobą też negatywne konsekwencje.
Jedną z najgorszych rzeczy jest stracić mieszkanie za dług wobec banku. Sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna, jeśli straci się dach nad głową, a mimo to zostaje potężny dług do spłacenia. Jest szansa, że to się zmieni
Dla wielu emerytów odwrócona hipoteka może być jedynym rozwiązaniem pozwalającym podnieść miesięczne dochody. Ale uwaga: to produkt finansowy, który ma parę plusów, ale też wiele minusów.
W 2016 r. skończy się okres przejściowy, w czasie którego obowiązują ograniczenia dotyczące nabywania ziemi rolnej przez cudzoziemców.
Nieruchomość pana Wojciecha nie jest połączona z drogą lokalną, w związku z czym dojazd do niej jest utrudniony. – Czy w takiej sytuacji sąd może ustanowić drogę dojazdową przez grunt sąsiadującej nieruchomości? – pyta nasz czytelnik.
Własna nieruchomość to nie tylko same korzyści ale również obowiązki. Jednym z nich jest opłacenie od niej podatku. Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się jego utrzymania na dotychczasowym poziomie, czy lepiej przygotować się na podwyżkę?