W pierwszej połowie 2016 r. zamierzałem zaciągnąć kredyt na budowę domu. Uzbierałem około 12 proc. kosztów budowy, co miało stanowić wkład własny ponad obowiązkowe 10 proc. Niestety, obawiam się, że kredytu nie dostanę, bo od przyszłego roku wkład własny musi wynosić co najmniej 15 proc. Czy to prawda i czy da się jakoś ominąć ten wymóg – pyta czytelnik
Brak wywiązywania się z obowiązków wynikających z takiego dokumentu nie oznacza, że druga strona może go w prosty sposób unieważnić. Należy wykazać rażące zaniedbania osób, którym przekazaliśmy majątek w zamian za opiekę.
"Wydłużenie wejścia w życie powołanej ustawy podyktowane jest z jednej strony lepszym przygotowaniem się Agencji Nieruchomości Rolnych do wykonywania licznych nowych zadań nałożonych na nią powołaną ustawą, z drugiej strony zainicjowanymi pracami nad zmianą niektórych regulacji w niej przewidzianych" - wskazano w uzasadnieniu.
Co roku chłodne jesienno-zimowe miesiące zmuszają nas do ogrzewania swoich mieszkań za pośrednictwem centralnego systemu grzewczego. Wysokie ceny związane z ogrzewaniem częstokroć dotkliwie obciążają jednak nasz domowy budżet, przysparzając przy tym wielu kłopotów. Problem ten dotyczy zarówno mieszkańców dużych, jak i małych spółdzielni mieszkaniowych. Jak się zatem bronić przed zbyt wysokimi rachunkami?
Preferencyjne przewalutowanie kredytów w hipotecznych we frankach szwajcarskich opłaca się w 85 proc. przypadków.
Nowe prawo budowlane, obowiązujące od 28 czerwca 2015 roku, wprowadza zmiany w formalnościach budowlanych, mające ułatwić inwestorowi budowę domu. Czy najważniejsze modyfikacje rzeczywiście uproszczą działania osobom planującym wybudować dom jednorodzinny?
Zaskakujący przebieg miało wieczorne środowe posiedzenie sejmowej podkomisji, która pracuje nad projektem zmian w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych.
Właściciele gruntu, na którym użytkownik wzniósł budynki i budowle, nie mają z tego tytułu przychodu, jeśli sprzedają go za cenę nieuwzględniającą tych naniesień – orzekł WSA
w Warszawie
Zasiedzenie nieruchomości jest możliwe tylko na wniosek – orzekł Sąd Najwyższy. Pytanie - czy sąd może z urzędu stwierdzić nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia przez osobę, która o to nie wnosiła – zadał pierwszy prezes SN. Skłoniły go do tego rozbieżności w orzecznictwie.
Nowelizacja prawa budowlanego ma służyć uproszczeniu i skróceniu procedur budowlanych. Wynika z niej m.in., że budowa instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.