Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

MF o uldze meldunkowej dla małżonków

11
10/11
MF o uldze meldunkowej dla małżonków
Opublikowano dnia 11 pa¼, 2011

Ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zatem zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Stanowisko to potwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 7 października 2011 r., sygn. DD2/033/66/KOI/2011/DD-433.

 

Przypomnijmy, że w myśl art. 8 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1316, z późn. zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym w latach 2007-2008, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Jednak, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Powyższe zwolnienie ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym sprzedano mieszkanie, czy dom (tj. do dnia 30 kwietnia następnego roku), złoży w urzędzie skarbowym oświadczenie, że spełnia się warunki do skorzystania z tej ulgi.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 22 ustawy o PIT, ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Przepis ten budził wątpliwości. Organy podatkowe upierały się przy interpretacji, że jeśli tylko jedno z małżonków było zameldowane w danym lokum na stałe przez co najmniej 12 miesięcy, fiskusowi trzeba oddać 19 proc. od połowy dochodu uzyskanego z tej transakcji. Sądy Administracyjne były natomiast zdania, że ulga dotyczy obojga małżonków, nawet wówczas, gdy 12-miesięcznym okresem zameldowania na pobyt stały legitymuje się tylko jedno z nich.

Wątpliwości te postanowił rozwiać Minister Finansów. W interpretacji ogólnej wyjaśnił, że ww. przepis art. 22 ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy interpretować w ten sposób, że ulga ta ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zatem zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Tak więc, dla skorzystania z ulgi meldunkowej przez oboje małżonków wystarczające jest złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia, przez małżonka spełniającego te warunki.

 

źródło - [podatki.biz z dnia 10-10-2011]

 


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane