Czy każdy może kupić działkę rolną, czy są w tym zakresie jakieś ograniczenia?
Na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego obowiązującej od 16 lipca 2003 r. Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje prawo pierwokupu gruntów rolnych. Nie dotyczy to jednak transakcji, w której nabywca posiadający kwalifikacje rolnicze i mający już co najmniej 1 ha ziemi, nabywa nieruchomość na powiększenie gospodarstwa do powierzchni nieprzekraczającej 300 ha, a nabywany grunt położony jest w gminie, w której on mieszka. Prawo pierwokupu nie ma zastosowania również w przypadku nabywania nieruchomości rolnych przez dzierżawcę wykonującego to prawo co najmniej od trzech lat, a także do transakcji dokonywanych między osobami bliskimi. Wszystkie inne transakcje dotyczące nieruchomości rolnych podlegają pierwokupowi ze strony Agencji Nieruchomości Rolnych, ale korzysta ona z tego uprawnienia bardzo rzadko - mniej więcej raz na tysiąc transakcji.
Czy do tego, by wybudować dom mieszkalny na gruntach rolnych, jest potrzebna zmiana planu zagospodarowania przestrzennego?
Grunty klas od I do III o powierzchni do 0,5 ha lub IV klasy do jednego hektara nie wymagają zmiany planu zagospodarowania. Potrzebna jest jednak decyzja wójta o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wydanie takiej decyzji jest możliwe w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
Czy te wymagania dotyczą również budowy zagrodowej? Jakie kryteria muszą być spełnione by teren mógł być wykorzystany pod budowę siedliska rolniczego?
W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego grunt musi mieć powierzchnię przekraczającą średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie (w każdej gminie ta powierzchnia może być inna). Nabywca gruntu o takiej powierzchni ma prawo do zabudowy zagrodowej - w tym domu mieszkalnego. W tym przypadku zabudowa jest również realizowana na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ale nie muszą być spełnione wszystkie warunki wymagane w stosunku do działek nierolnych, np. istnienie zabudowy na działce sąsiedniej, media.
Budowa siedliska rolniczego nie wymaga decyzji starosty zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Nawet jeżeli grunt stanowi użytek rolny klasy pierwszej, a jego właściciel planuje na razie tylko budowę domu mieszkalnego. Gdyby jednak część siedliska została przeznaczona, np. na budowę sklepu - to ta część obciążona byłaby opłatami rocznymi z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji.
źródło - [Gazeta Prawna nr 93 z dnia 15-05-2007]