Obowiązujące przepisy nie chronią właściwie lokatorów mieszkań służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych – alarmuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Do Fundacji trafiła sprawa Joanny Papiernik, niepełnosprawnej lokatorki mieszkającej w lokalu policyjnym w Warszawie. Samotnie wychowuje ona ośmioletnie dziecko. Groziła jej eksmisja na bruk. Okazało się, że ustawa o ochronie praw lokatorów jej nie chroni przed eksmisją donikąd. Zajmuje ona bowiem lokal policyjny.
Tymczasem najemców mieszkań będących w gestii m.in. policji, Służby Więziennej oraz dwóch agencji: Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Wywiadu, nie dotyczy ustawa o ochronie praw lokatorów. W pierwszej kolejności stosuje się wobec nich przepisy dotyczące poszczególnych służb mundurowych. W efekcie, gdy dochodzi do eksmisji, odbywa się ona w drodze postępowania administracyjnego.
Taki lokator może trafić na bruk nawet w okresie zimowym. Nie trzeba bowiem zapewniać mu lokalu socjalnego – tak jak to przewiduje ustawa o ochronie praw lokatorów. Ta zawiera długą listę osób, którym sąd w wyroku eksmisyjnym musi zapewnić prawo do lokalu socjalnego. Wśród nich są: ciężarne, obłożnie chorzy, dzieci itd. Poza tym ustawa ta zabrania przeprowadzania eksmisji w okresie od 1 listopada do 31 marca.
W opinii Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka brak należytej ochrony lokatorów narusza europejską konkwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Zwróciła się więc do ministra spraw wewnętrznych z prośbą o interwencję.
źródło - [Rzeczpospolita - Nieruchomości z dnia 08-03-2012]