Właściciel działki wydrukuje nawet na domowej drukarce odpis z księgi wieczystej. Taki wydruk ma mieć status dokumentu urzędowego
Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się prace nad założeniami nowelizacji ustawy o księdze wieczystej i hipotece. – Zmiany mają umożliwić szerszy dostęp online do ksiąg wieczystych – tłumaczy prof. Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości.W tej chwili księgi można przeglądać online tylko, gdy zna się ich numery. Po zmianach będzie można wyszukiwać je za pomocą rozmaitych haseł, np. podając nazwę ulicy, dane osobowe właściciela działki etc.
Dostęp nie dla wszystkich
Szeroki dostęp nie będzie jednak przewidziany dla wszystkich użytkowników Internetu, ale tylko dla komorników i urzędów centralnych, takich jak: ZUS, urzędy skarbowe, policja, Centralne Biuro Śledcze etc.
Nie dostaną go natomiast notariusze. – Brak ku temu podstawy prawnej, poza tym dysponowaliby zbyt dużą bazą danych o nieruchomościach – twierdzi prof. Gołaczyński.
– Szkoda, że ministerstwo tak uważa – twierdzi notariusz Robert Dor. – Zdecydowanie szerszy dostęp do ksiąg wieczystych ułatwiłby pracę notariuszom. Podam przykład. Wiele osób nabywa lokal lub działkę budowlaną bez jednoczesnego nabycia udziałów w drogach dojazdowych do budynku lub posesji. Najczęściej nie wiedzą, że powinni zadbać także o to. Taka jest powszechna praktyka m.in. na warszawskiej Białołęce, gdzie powstaje dużo nowych osiedli. Gdybym miał pełny dostęp do ksiąg wieczystych, mógłbym szybko zebrać niezbędne informacje z ksiąg wieczystych nieruchomości drogowych i zapobiec takim sytuacjom – tłumaczy Robert Dor.
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje jedynie ułatwienia dla notariuszy, jeżeli chodzi o załatwianie formalności wieczystoksięgowych.
Wniosek notariusza online
Rejenci uzyskają prawo do składania w formie elektronicznej wniosków o założenie księgi wieczystej oraz o wpis praw do niej. Ponadto będą dołączać do nich skany niezbędnych dokumentów. Taki wniosek będzie musiał być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
– Nie będzie z tym kłopotu, bo wszyscy notariusze już nim obecnie dysponują – twierdzi prof. Gołaczyński. Według niego zdecydowanie ułatwi to załatwianie formalności wieczystoksięgowych. W tej chwili bowiem 70 proc. wniosków wpływa do sądów za pośrednictwem notariuszy.
Każdy będzie mógł też wydrukować odpis z księgi z Internetu na własnej drukarce. Taki odpis będzie miał cechy dokumentu urzędowego, mają go więc honorować urzędy i sądy. Zawsze jednak mają one obowiązek sprawdzić, czy dane w nim zawarte są zgodne z prawdą i nie doszło do jakiegoś fałszerstwa.
Komornicy są za
Ze zmiany cieszą się natomiast komornicy. – Niewątpliwie przyśpieszy to egzekucję z nieruchomości. W tej chwili wysyłamy zapytania do starostów, czy na terenie ich powiatów dłużnik posiada nieruchomość – mówi Krzysztof Dolny z Krajowej Rady Komorniczej.
źródło - [Rzeczpospolita z dnia 21-03-2012]