Zgodnie z art. 11d Ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe prawo do lokalu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 5 oraz w art. 11 ust. 6, następuje w drodze zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia przez członka wniosku o przekształcenie tego prawa. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej.
W przedmiotowej sprawie chodziło o lokale spółdzielcze obciążone kredytami mieszkaniowymi zaciągniętymi w latach 80. i 90. - spłacanymi właśnie na podstawie ustawy z 30.11.1995 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.
Lokator jednej ze spółdzielni po spłacie takiego kredytu wystąpił o przekształcenie lokatorskiego prawa do tego lokalu we własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu i mimo, że zawarł umowę ze spółdzielnią, które nie kwestionowała możliwości uzyskania przez niego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa do tego odmówiły mu sądy. Jego wniosek o założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu został bowiem odrzucony.
Sąd przypomniał, że zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych obowiązuje zakaz ustanawiania nowych własnościowych praw do lokali z pewnymi wyjątkami przewidzianymi w nowelizacji do tej ustawy, które w przedmiotowej sprawie nie występowały.
Sąd okręgowy, do którego trafiła sprawa nabrał jednak w przedmiotowej sprawie wątpliwości, gdyż wprawdzie Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych poza pewnymi wyjątkami nie zezwala na ustanawianie nowych własnościowych praw do lokali to jednak Ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych taką możliwość dla osób, które spłaciły kredyt, przewiduje. W związku z tym sąd okręgowy zadał pytanie prawne Sądowi Najwyższemu, czy art. 11d Ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych stanowi samodzielną podstawę do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa we własnościowe w sytuacji, w której budynek stoi na gruncie o uregulowanym stanie prawnym.
Sąd Najwyższy uznał, że decydujące znaczenie w przedmiotowej sprawie mają przepisy Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a nie art. 11d Ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Zatem wyżej cytowany art. 11d ustawy nie stanowi samodzielnej podstawy do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Osoba, która dokonała spłaty kredytu, o którym mowa w Ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych może tylko przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w odrębną własność na tych samych zasadach co inne osoby, którym przysługuje takie lokatorskie prawo do lokalu.
Uchwała Sądu Najwyższego (sygn. akt I Ca 433/11)
źródło - [administrator24.pl z dnia 12-06-2012]