Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Nie ma ulgi na spłatę spadku

07
09/12
Nie ma ulgi na spłatę spadku
Opublikowano dnia 07 wrz, 2012

Osobie, która przeznaczy zysk ze sprzedaży nieruchomości na spłatę spadkowego lokalu, 
nie przysługuje zwolnienie 
z podatku

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał niekorzystną dla podatników interpretację w sprawie ulgi mieszkaniowej. Była to odpowiedź na pytanie małżonków, którzy w październiku  2011 r. sprzedali nabyte kilka miesięcy wcześniej mieszkanie (sygnatura akt IPTPB2/415-358 /12-4/JR).

W 2009 r. żona otrzymała w spadku  połowę udziałów w nieruchomości (dom z działką). Druga połowa przypadła  mężowi jej zmarłej matki. Na mocy orzeczenia sądu z 2011 r. kobieta przejęła na własność całą nieruchomość, z obowiązkiem spłaty ojczyma.

Małżonkowie rozszerzyli następnie ustawową wspólność majątkową, tak że dom stał się częścią ich majątku wspólnego.  Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyli w całości na spłatę  drugiego spadkobiercy.

Wydatki na cele mieszkaniowe to m.in. zakup nowego lokalu lub działki

Mąż zapytał, czy w tej sytuacji przysługuje mu ulga mieszkaniowa. Dyrektor Izby uznał jednak, że jest to niemożliwe. Małżonkom nie przysługuje zwolnienie z PIT, gdyż sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego zakupu.

Nie mają też prawa do ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że osoba sprzedająca nieruchomość nie zapłaci daniny, jeśli w ciągu dwóch lat przeznaczy uzyskane pieniądze na własne cele mieszkaniowe, np. na zakup nowego lokalu lub gruntu pod budowę.

Dyrektor Izby uznał, że małżonkowie, rozszerzając wspólność majątkową, nie dokonali wobec siebie ekwiwalentnych świadczeń. 
W tym przypadku nie występuje nabycie nieruchomości. Jest to jedynie przesunięcie z majątku odrębnego żony do majątku wspólnego poprzez darowiznę.

W tej sytuacji dyrektor Izby stwierdził, że pieniądze przeznaczone przez wnioskodawcę na spłatę odziedziczonej przez żonę nieruchomości nie zostały wydane na własne cele mieszkaniowe. Nie ma więc prawa do zwolnienia z podatku.

 

źródło - [Rzeczpospolita z dnia 07-09-2012]

 


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane