Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Wyłączenie działki z produkcji rolnej: gdzie, jak i za ile

03
10/12
Wniosek o wyłączenie działki z produkcji rolnej składa się w wydziale geodezji lub gospodarki nieruchomościami starostwa powiatowego właściwego ze względu na położenie działki. Podpowiadamy, co trzeba dołączyć do wniosku i ile to kosztuje.

Do wniosku o wyłączenie działki z produkcji rolnej dołączamy:

  • dokument potwierdzający własność działki;
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (albo decyzję o warunkach zabudowy);
  • wypis z rejestru gruntów z od- bitką z mapy ewidencyjnej;
  • kopię mapy działki wraz z projektem jej zagospodarowania i zaznaczonym terenem wyłączonym z produkcji rolnej.

Wyłączeniu podlegają tylko te części działki, które są faktycznie przeznaczone pod zabudowę pod dom, garaż, taras czy podjazd.

Niestety przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, co powoduje, że praktyka jest różna – w niektórych urzędach wymaga się wyłączenia całej działki. Ma to istotne znaczenie, albowiem opłata za odrolnienie gruntów jest stosunkowo wysoka.

Ile wynosi oplata za odrolnienie gruntów

Na opłatę za odrolnienie gruntów składają się należność i opłaty roczne, obie ustalane w decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. Ich wysokość i zasady naliczania zostały uregulowane w art. 12-12a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych:

  • należność wynosi przykładowo od 87 435 zł za 1 ha gruntów ornych lub łąk klasy VI do 437 175 zł za 1 ha ziemi klasy I, ale kwotę do zapłaty pomniejsza się o wartość rynkową gruntu;
  • opłata roczna to 10% należnościuiszczane przez dziesięć lat w razie trwałego wyłączenia.

Obowiązek wniesienia opłat powstaje w dniu faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.

Należność uiszcza się w terminie do 60 dni od chwili, w której decyzja o wyłączeniu stała się ostateczna. Opłatę roczną za dany rok wnosi się natomiast w terminie do 30 czerwca tego roku. Należy jednak zaznaczyć, że z obowiązku uiszczenia należności i opłat rocznych zwolnione są osoby, które przeznaczą:

  • do 0,05 ha – na budynek jednorodzinny;
  • do 0,02 ha – na lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym. Jeśli więc chcemy odrolnić pod budowę domu więcej niż 500 m² gruntu, musimy się liczyć z poniesieniem opłat za cały wyłączany obszar.

 

źródło - [Murator.pl]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane