Nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej powodują, iż z roku na rok rachunki za energię są wyższe i znacznie wyprzedzają wzrost dochodów.
Wprowadzając do naszych domów niewielkie zmiany i modyfikując pewne przyzwyczajenia, można zaoszczędzić na opłatach za energię. Najłatwiejszą oraz najbardziej skuteczną metodą oszczędzania energii jest wyłączanie zbędnych odbiorników energii i odpowiednie umeblowanie mieszkania. Ściany pomalowane na ciemny kolor wymagają dostarczenia większej ilości światła, aby w pomieszczeniach było jasno. Pomieszczenia pomalowane na jasne kolory znacznie łatwiej jest oświetlić, co pozwala na zmniejszenie kosztów energii.
Odpowiednie korzystanie z urządzeń elektrycznych umożliwia redukcję wysokości rachunków za energię. Stosując się do poniższych porad, użytkowanie sprzętów zasilanych energią elektryczną będzie efektywniejsze, a rachunki za prąd - niższe.
Kuchnia i łazienkaJeśli posiadamy kuchenkę elektryczną, ważne jest, aby gotować w niewielkiej ilości wody w zamkniętych naczyniach. Jeśli przygotowujemy danie o długim czasie gotowania, warto wykorzystać szybkowar, co pozwala na oszczędność czasu i energii – około 40%. Garnki oraz patelnie powinny mieć gładkie dno, które dobrze przewodzi ciepło.
W przypadku pralki ważne jest, aby używać jej tylko wówczas, gdy pranie jest mocno zabrudzone, oraz gdy będziemy mogli zapełnić cały bęben pralki, ponieważ przy mniejszej ilości prania, urządzenie pobiera tyle samo energii, co przy całkowitym zapełnieniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zmywarki. Należy ją uruchamiać, kiedy mamy maksymalnie zapełnienie urządzenia.
W przypadku lodówki, istotne jest aby była często odmrażana, ponadto należy dbać o prawidłowy stan uszczelek - niedomknięta lodówka oznacza straty energii. Lodówka powinna być umiejscowiona z dala od źródeł ciepła, należy unikać także bezpośredniego działania promieni słonecznych. Kupując lodówkę w klasie energetycznej A można zaoszczędzić nawet 25% energii elektrycznej.
OświetlenieJeśli chodzi o oświetlenie, istotne jest, aby w miejscach, gdzie przez dłuższy czas korzystamy z oświetlenia (powyżej 2 godzin), zastosować żarówki energooszczędne. W miejscach, w których nie przebywamy, należy zawsze wyłączać światło.
Dobrym rozwiązaniem dla oszczędzenia energii są tak zwane ściemniacze światła. Stanowią alternatywę tradycyjnych włączników. Umożliwiają regulację natężenia światła, w zależności od naszych potrzeb.
Sprzęt elektronicznyJeśli oglądamy telewizję, warto wyłączyć radioodbiorniki w pozostałych pomieszczeniach. To samo dotyczy komputera –wyłączajmy go, jeśli nie będziemy z niego korzystać przez dłużej niż 16 minut (obliczono, że uruchomienie komputera pochłania tyle energii co pozostawienie go włączonego na 16 minut).
Ładowarka włożona do gniazdka, nawet jeśli nie jest do niej podłączony na przykład telefon- nadal pobiera prąd, za który płacimy. Dlatego też po naładowaniu telefonu, lepiej wyciągnąć ładowarkę z gniazdka.
Należy pamiętać, aby przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego sprawdzić, ile pobiera mocy. Urządzenie o mocy 1 000W zużywa w ciągu godziny 1kWh prądu, a urządzenie o mocy 500W tylko 0,5kWh. Kupując sprzęt AGD również należy zwrócić uwagę na jego pobór mocy. Litera "A" oznacza najniższy, literą „G” są oznaczone sprzęty o największym poborze energii.
Racjonalne gospodarowanie energią elektryczną może zmniejszyć jej zużycie o około 20%, czyli tym samym obniżyć nasze opłaty również o 20%. Biorąc pod uwagę aktualną cenę jednej kilowatogodziny, oznacza to oszczędności rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
źródło - [jak-budowac.pl]