Jeśli nie dbasz o stan techniczny domu, narażasz się na kłopoty
Zgodnie z prawem budowlanym konieczne jest dokonywanie okresowych przeglądów stanu technicznego budynków. Przeglądy powinny zostać przeprowadzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Warto pamiętać, że także właściciel domu jednorodzinnego jest zobowiązany do przeprowadzenia kontroli swojego budynku:
∑ okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska oraz instalacji gazowych i przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych),
∑ okresowej, co najmniej raz na pięć lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia,
∑ okresowej, co najmniej raz na cztery lata, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności od 20 kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem (co najmniej raz na dwa lata w przypadku wydajności ponad 100 kW),
∑ okresowej, co najmniej raz na pięć lat, polegającej na ocenie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.
Właściciel domu jednorodzinnego jest również zobowiązany przechowywać przez okres istnienia budynku dokumentację powykonawczą, świadectwo charakterystyki energetycznej budynku oraz opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w budynku w toku jego użytkowania.
Właściciel nie ma natomiast obowiązku prowadzenia książki obiektu budowlanego, ale posiada uprawnienie, aby taką książkę prowadzić. To może znacznie ułatwić dokumentowanie wykonania opisanych obowiązków.
Ich niedopełnienie może skutkować nałożeniem grzywny – do 5 tys. zł, z tym jednak zastrzeżeniem, że na właściciela nieruchomości, który nie realizuje obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, można nałożyć karę grzywny w wysokości nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Niezależnie od powyższego organy nadzoru budowlanego mogą nałożyć na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji, obowiązek usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. W razie nieusunięcia usterek zostaną one wykonane w postępowaniu egzekucyjnym na koszt właściciela nieruchomości.
źródło - [Rzeczpospolita z dnia 15-10-2012]