Przepisy nie mogą ściśle określać, którym podmiotom przysługiwać powinien status strony postępowania w sprawie warunków zabudowy.
To konkluzja odpowiedzi Janusza Żbika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, na interpelację posła Józefa Lassoty i grupy posłów.
Zbyt szeroka normaZdaniem parlamentarzysty należy odejść od kryterium ustalania stron postępowania w sprawie decyzji o warunkach zabudowy jedynie opierając się na trudnym do zdefiniowania interesie prawnym (art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego).
Redakcja przepisu, określająca, iż stroną postępowania jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie administracyjne, powoduje bowiem rozbieżności w praktyce – co negatywnie wpływa na zaufanie obywateli do działań organów administracji.
Sztywne określenie katalogu stron postępowania mija się z celem
Aby temu zapobiec, zdaniem posła, zasadne byłoby wyznaczenie kręgu stron postępowania w sprawach dotyczących ustalenia warunków zabudowy przez wyraźne wskazanie podmiotów posiadających legitymację procesową.
Lassota zaproponował nowe brzmienie art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 647), zgodnie z którym stronami w postępowaniu w sprawie ustalenia warunków zabudowy mieliby być wyłącznie inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości stanowiących teren inwestycji, a także nieruchomości bezpośrednio z nim sąsiadujących.
Zbytnie ograniczeniePomysł ten nie znalazł jednak aprobaty u przedstawiciela resortu, który podkreślił, że obecna redakcja wyżej wymienionego przepisu doczekała się bogatego orzecznictwa. Na jego podstawie określa się właśnie, że „krąg stron w sprawie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy stanowi nie tylko inwestor, lecz także właściciele (użytkownicy wieczyści) nieruchomości położonych w obszarze oddziaływania inwestycji, o ile będą w stanie wykazać swój interes prawny w postępowaniu” (tak: NSA w wyroku sygn. akt II OSK 1825/09).
– Skoro zatem obecnie w orzecznictwie dopuszcza się możliwość uznania za stronę właściciela (użytkownika wieczystego) działki, która nie sąsiaduje bezpośrednio z działką, wobec której wydawana jest decyzja o warunkach zabudowy, wprowadzenie proponowanego w interpelacji przepisu ograniczyłoby możliwy do ustalenia krąg stron, co stanowiłoby zbyt daleko idące ograniczenie w prawach właścicieli nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania projektowanej inwestycji – podkreśla wiceminister Żbik.
Wskazuje przy tym, że niezasadne byłoby sztywne określanie katalogu stron postępowania w sytuacji, gdy zasada wprowadzona przepisem art. 28 k.p.a. funkcjonuje na gruncie postępowania administracyjnego od dłuższego czasu i doczekała się wielu wypowiedzi orzecznictwa i doktryny.
źródło - [Gazeta Prawna z dnia 24-10-2012]