Jesień w pełni i choć liczymy na słońce, to jednak jesienna aura bywa kapryśna. A co jeśli właśnie w trakcie jesiennych deszczy i burz będziemy chcieli obcować z przyrodą i cieszyć się ogrodem pełnym roślin?
Całorocznym rozwiązaniem tego problemu jest przeszklony ogród zimowy. Aby stworzyć efektywny i komfortowy „zielony” salon pod szkłem, konieczne są właściwie dobrane szyby. Szkło marki Pilkington doskonale sprawdza się w przeszkleniach ogrodów zimowych, zapewniając nie tylko kontrolę poziomu nasłonecznienia, izolacyjność cieplną i ochronę przed hałasem, ale również ograniczając kondensację pary wodnej, zabrudzenia, a nawet chroniąc przed włamaniem.
Ogród zimowy to szczególne miejsce, które może przybierać różne formy i pełnić wiele funkcji. Powierzchnia ogrodu może służyć jako salon, jadalnia, atelier, miejsce do pracy, czy pomieszczenie dla roślin. Właściwie zaprojektowany i wykonany „zielony” salon staje się źródłem energii dla domowników, buforem klimatycznym, a przy korzystnym ulokowaniu względem stron świata może również wpływać na poprawę bilansu energetycznego budynku.
Ogród zimowy zwiększa powierzchnię mieszkalną domu, tworząc „zieloną” oazę. Co najmniej jedna jego ściana i większa powierzchnia dachu są zazwyczaj wykonane ze szkła. Zarówno mróz, jak i ciepło słoneczne bardzo silnie oddziaływają na przeszkloną budowlę. Ma to ogromny wpływ na temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. W okresie silnego nasłonecznienia pomieszczenie może bardzo się nagrzewać, a w trakcie mrozów powierzchnia ogrodu zimowego będzie się szybko wychładzać.
Warunki zależą w głównej mierze od własności zastosowanych szyb, które powinny spełniać wiele wymagań. Muszą one zapewnić odpowiednią izolacyjność cieplną (nie jest ona konieczna jedynie w ogrodach nieogrzewanych) i warunki bezpieczeństwa, a przy tym wykazywać wystarczającą wytrzymałość na obciążenia. Przeszklenia ogrodu powinny tworzyć komfortowe, wyciszone wnętrze, którego utrzymanie w czystości nie będzie stanowiło problemu.
źródło - [dom Gratka z dnia 24-10-2012]