Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Renta planistyczna – kto i kiedy płaci?

24
10/12
Renta planistyczna – kto i kiedy płaci?
Opublikowano dnia 24 pa¼, 2012

Co to jest renta planistyczna? Kiedy gmina może nałożyć na właściciela nieruchomości tę opłatę, a kiedy właściciel może domagać się od gminy odszkodowania?

 

Renta planistyczna to jednorazowa opłata ustalona w planie zagospodarowania przestrzennego, określona w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Dokładna wysokość renty planistycznej jest ustalana każdorazowo w drodze decyzji, ale nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

 


(Zmiana miejscowego planu może mieć wpływ na wartość nieruchomości.)

Kiedy gmina pobierze od nas rentę planistyczną?

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego zmiany, wartość naszej nieruchomości wzrosła, a my chcemy sprzedać nieruchomość zanim minie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące, gmina pobierze od nas jednorazową opłatę zwaną rentą planistyczną.

Uwaga! Renta planistyczna nie jest pobierana w przypadku nieodpłatnego przeniesienia przez rolnika własności nieruchomości, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na następcę (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników albo w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.)

W jaki sposób ustala się zmianę wartości nieruchomości?

Wysokość renty planistycznej ustala się na dzień sprzedaży nieruchomości. Wzrost wartości nieruchomości stanowią różnicę między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością, określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu, lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem. W odniesieniu do zasad określania wartości nieruchomości stosuje się przepisy o gospodarce nieruchomościami.

 

Kiedy możemy wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie do gminy?

Jeżeli w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania albo z jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel nieruchomości lub użytkownik wieczysty może wystąpić do gminy o:

  • odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę

lub

  • wykupienie nieruchomości lub jej części.

Uwaga! Gmina może w takiej sytuacji zaproponować nam nieruchomość zamienną.

Jeżeli w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania albo z jego zmianą, wartość naszej nieruchomości została obniżona, w przypadku chęci jej sprzedaży możemy żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości naszej nieruchomości.

Uwaga! Odszkodowanie równego obniżeniu wartości nie możemy żądać jeśli skorzystaliśmy z uprawnień wspomnianych wyżej (odszkodowanie z tytułu niemożności lub trudności korzystania z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób).

Jak ustalić wysokość odszkodowania?

Zgodnie z ustawą, wysokość odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości stanowi różnicę między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością, określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu, lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem. W odniesieniu do zasad określania wartości nieruchomości stosuje się przepisy o gospodarce nieruchomościami.

Kiedy możemy zgłaszać roszczenia?

Roszczenia możemy zgłaszać w terminie 5 lat od dnia, w którym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo jego zmiana stały się obowiązujące.

Jak długo czeka się na odszkodowanie?

Wykonanie przez gminę obowiązku wynikającego z roszczeń powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia przez nas wniosku. Jeżeli gmina spóźnia się z wypłatą odszkodowania lub w wykupie nieruchomości, przysługują nam odsetki ustawowe.

Spory w powyższych sprawach rozstrzygają sądy powszechne.

 

źródło - [Dom.pl z dnia 18-10-2012]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane