Zaplanowany przez NFOŚiGW program dopłat do kredytów zaciągniętych na budowę domów energooszczędnych rusza w tym roku. O dofinansowanie w wysokości 30 lub 50 tysięcy złotych będą mogły starać się osoby fizyczne, budujące energooszczędne domy
Dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych fundusz przewidział dopłaty w wysokości 11 lub 16 tysięcy złotych. Zaplanowany na lata 2013-2018 program dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań obejmuje pulę środków w wysokości 300 mln złotych. Aby móc otrzymać dofinansowanie, budynki będą musiały spełnić podwyższone normy energetyczne, opisywane przez NFOŚiGW jako standardy NF40 lub NF15.
Musisz sprostać surowym wymogom
Przed przystąpieniem do budowy domu energooszczędnego, na którego realizację będziemy chcieli zaciągnąć finansowany częściowo przez NFOŚiGW kredyt, należy zakupić projekt domu, spełniający wymagania energooszczędne.
Następnie projekt zostanie rozpatrzony przez autoryzowanego weryfikatora w oparciu o wytyczne postawione przez fundusz. Jeśli projekt zostanie zaaprobowany, czeka nas zawarcie umowy z wykonawcą, a następnie wizyta z wnioskiem o kredyt w banku. Do programu dopłat zaangażowane zostaną wybrane instytucje finansowe. Dofinansowanie polegać będzie na częściowej spłacie kapitału kredytu zaciągniętego pod budowę domu. Pieniądze z programu trafią na konto danej osoby po zakończeniu budowy i otrzymaniu certyfikatu poświadczającego spełnienie standardu energetycznego.
Kluczowy dla otrzymania pieniędzy z funduszu będzie standard energetyczny, który przypisany zostanie danemu budynkowi po jego wybudowaniu.
- Standardy określone zostały przez wskaźnik EUco, który oznacza roczne jednostkowe zapotrzebowanie budynku na energię użytkową przeznaczoną na jego ogrzanie i wentylację - mówi Jarosław Kwaśniak z firmy Termalica. - Wskaźnik EUco dla domów i mieszkań nie będzie mógł być wyższy niż 40 lub 15 kWh (mkw./rok). Dla tych dwóch typów nieruchomości przewidziane jednak zostały dopłaty w różnych wysokościach - dodaje.
Ile i za co mogą nam dopłacić
Wysokość dofinansowania w przypadku domów energooszczędnych może wynieść 30 tysięcy złotych, jeśli budynek spełni standard NF40. Wskaźnik EUco nie będzie mógł przekroczyć wówczas 40 kWh (mkw. /rok). Dopłatę 50 tysięcy złotych brutto otrzymają ci, których domy spełnią standard NF15, a więc dom zużywać będzie nie więcej niż 15 kWh (mkw./rok).
W przypadku lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych dotacja wyniesie 11 tysięcy złotych brutto dla standardu NF40 lub 16 tysięcy złotych brutto dla standardu NF15.
źródło - [dom gratka z dnia 08-01-2013]