Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Jak stosować zasady feng shui w kuchni?

22
01/13
Jak stosować zasady feng shui w kuchni?
Opublikowano dnia 22 sty, 2013

Jeśli chcemy, aby w naszym życiu zagościł dobrobyt, wprowadźmy do kuchni kilka pozytywnych zmian. Tak doradzają mistrzowie feng shui, według których właśnie to pomieszczenie jest symbolem bogactwa i duszą każdego domu.

Czym jest feng shui?

Feng shui (dosłownie wiatr i woda) to antyczna praktyka planowania w celu osiągnięcia harmonii ze środowiskiem naturalnym. Według niej aranżacja wnętrza w zgodzie z ustalonymi założeniami gwarantuje nie tylko korzystny wystrój, ale wpływa również na poprawę życia we wszystkich jego dziedzinach. Pomaga zdobyć pieniądze, sukces i miłość. Jednak aby dom przyciągał zdrowie, szczęście i powodzenie, należy indywidualnie dopasować kolor jego ścian oraz funkcjonalność.

Główną zasadą feng shui jest uświadomienie sobie, iż otoczenie w jakim przebywamy znacząco wpływa na całe nasze życie. Nieporządek i chaos w mieszkaniu nie tylko negatywnie oddziałują na nasze samopoczucie, ale również na bogactwo. Istnieje związek pomiędzy tym, co mamy w domu a tym, co dzieje się w naszym życiu. Równowaga to główne założenie feng shui. Nie ma znaczenia, czy zasady tej dziedziny wykorzystamy w domu czy w pracy. Dobra energia jest kluczem powodzenia.

Kuchnia według feng shui

Jakie zasady powinniśmy stosować, projektując kuchnię w zgodzie z feng shui? Według założeń feng shui kuchnia to centralne miejsce domu wykorzystywane nie tylko do gotowania, ale również do spotkań jego domowników. To miejsce spożywania posiłków, ale też rozmów dotyczących codziennych spraw. Jest to serce domu, więc dlatego warto poświęcić swój czas na funkcjonalne jej zaplanowanie.

Aby kuchnia była takim miejscem, należy połączyć ze sobą wszystkie żywioły - wodę, ogień, metal, drzewo oraz ziemię. Z punktu widzenia feng shui stosowanie otwartych kuchni wspiera komunikację oraz pozytywnie wpływa na zacieśnianie więzów rodzinnych. Jedynym problemem, z jakim możemy się spotkać są zapachy kuchenne, dlatego należy zadbać, aby nie roznosiły się po całym domu. Jeśli to możliwe, drzwi do kuchni nie powinny znajdować się naprzeciw drzwi do toalety czy sypialni ani na wprost okna. Jeśli nasza kuchnia jest kuchnią otwartą - pamiętajmy o rozdzieleniu pomieszczeń poprzez inny rodzaj podłogi - terakoty czy wykładziny lub zbudowanie niewielkiej ścianki albo barku. Materiały, które wykorzystamy podczas aranżacji powinny być nie tylko ładne ale również praktyczne, o gładkich powierzchniach ułatwiających utrzymanie czystości.

Główne zasady w kuchni

W kuchni najłatwiej o zakłócenie zasady 5 żywiołów - wody, ognia, metalu, drzewa i ziemi. Kuchenka (symbol ognia) i zlewozmywak (symbol wody) powinny być od siebie oddzielone. Kolejną zasadą jest oddzielenie żywiołów wody - zmywarka oraz lodówka. Nagromadzenie takich samych żywiołów oznacza symboliczne gaszenie ognia, czyli kuchenki. Aby minimalistycznie stworzyć granice pomiędzy żywiołami możemy pomiędzy nimi powiesić drewnianą łyżkę, stwarzając w ten sposób margines między ogniem a wodą.

Meble

Podczas wyboru mebli kierujmy się zasadą mówiącą o tym, iż najlepsze meble to zaokrąglone drewniane szafki. Bardzo ważnym meblem w kuchni jest również kuchenka, która oznacza majątek rodziny i jest symbolem miłości. Nie powinna być ona widoczna z przedpokoju czyli bezpośredniego wejścia do kuchni. Piec powinien stać przy solidnej ścianie, która zapewni stabilność wszystkim domownikom. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie kuchenki centralnie w wyspie kuchennej, zlewozmywaka i zmywarki po bokach a lodówki na końcu.

Pamiętajmy również o tym, aby tak ustawić kuchenkę by podczas gotowania nie stać tyłem do drzwi kuchennych. Kierunek, w którym zwróceni jesteśmy podczas gotowania jest bardzo ważny i wpływa nie tylko na kierunek naszego szczęścia, a również na powodzenie całej rodziny. Jednak co zrobić, jeśli pomieszczenie kuchenne jest małe i nie pozwala nam na ustawienie wyspy a meble i sprzęty stoją przy jednej ścianie? Rozwiązanie jest proste: ustawmy kolejno lodówkę, zlew i kuchenkę oraz oddzielmy je blatami. Jeśli to możliwe, zamontujmy zlewozmywak przy oknie z ładnym widokiem. W kuchni warto zadbać także o owalny stół oraz wygodne krzesła.

Kolor

Na jaki kolor zdecydować się w kuchni? Najlepsze będą beż, ciepły żółty lub pomarańczowy, ewentualnie jasnozielony. Jakich kolorów unikać? Głównie czerwieni, czerni oraz niebieskiego, który gasi płomień kuchenki.

Oświetlenie

Według feng shui kuchnia powinna być nie tylko przestronna, ale również dobrze oświetlona. Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie pod szafkowe, nad tak zwanym ciągiem roboczym, ułatwiające przygotowanie posiłków. Reguła jest następująca: im jaśniej, tym lepiej. Możemy więc ustawić dodatkową lampę obok stołu, przy którym spożywamy posiłki.

Garnek ryżu na kuchence

Konwencjonalne zasady feng shui mówią o stojącym na kuchence garnku ryżu jako symbolu bogactwa. W praktyce u nas stawia się sól, która również symbolizuje dobrobyt. Warto również postawić w widocznym miejscu koszyk z pomarańczami. Owoce te oznaczają szczęście, zdrowie i majątek.

Kącik dla zwierząt, przeterminowane produkty i pusta lodówka

Kuwety dla zwierząt nie powinny się w kuchni znajdować. Pamiętajmy również, by nie zalegały tam produkty po terminie ważności, gdyż blokują one pozytywną energię. Pusta lodówka to oznaka braku niezależności oraz nieumiejętności okazywania uczuć.

Sprzęty i akcesoria

Jaką zasadą powinniśmy się kierować wybierając kuchenkę? Wybierzmy kuchenkę gazową, nie elektryczną, ponieważ ogień to symbol bogactwa mający duży wpływ na stosunki międzyludzkie. Ustawienie kuchenki powinno umożliwiać widzenie drzwi wejściowych. Jeśli jednak nic nie możemy zrobić a gotujący stoi tyłem do drzwi, powieśmy nad kuchenką lustro, dzięki któremu możliwe będzie patrzenie na wejście. Nie chodzi tu oczywiście o lustro w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zastąpi je błyszczący metalowy okap, który odbija palniki kuchenne i sprawia wrażenie, że jest ich więcej, tak więc pożywienia również jest dwukrotnie więcej. Umieszczenie luster nad stołem pomnaża ilość spożywanych potraw i sprawi wrażenie bogactwa i obfitości. Z naszej kuchni wyeliminujmy kuchenkę mikrofalową, gdyż niszczy ona zawartą w potrawach energię chi oraz pozbawia jedzenie wartości odżywczych.

Popularne duże zegary ścienne nie są polecane, a jeśli potrzebujemy zegarka ustawmy mały minutnik, który należy schować, siadając do jedzenia. Brońmy się przed zagraceniem pomieszczenia, a kuchenne sprzęty chowajmy do szafek. Unikniemy w ten sposób wrażenia chaosu i nieporządku. Zamiast półek, wprowadźmy możliwie jak najwięcej zabudowanych szafek.

Kwiaty w kuchni

Jeśli lubimy sadzić zioła - umieśćmy doniczki na parapecie. Obok ziół postawmy ulubione rośliny doniczkowe lub drzewko szczęścia. Zgodnie z feng shui jest to roślina sprzyjająca obfitości, bogactwu i powodzeniu. Pamiętajmy również by nie stosować sztucznych bukietów.

 

 

źródło - [Domiporta z dnia 18-01-2013]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane