Budynek o bardzo wysokim standardzie energetycznym, zasilany z sieci ciepłowniczej, w ciągu 20 lat eksploatacji pozwoli zaoszczędzić na rachunkach ponad 65 tys. zł.
Eksperci dowodzą, że inwestycja w energooszczędne rozwiązania daje w przyszłości możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie nawet do 40 proc. Kluczowym jest jednak wybór standardu energetycznego, w którym będzie wybudowany dom, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na wysokość rachunków.
Jak wyliczają specjaliści z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), dom jednorodzinny o bardzo wysokim standardzie energetycznym, pozwala na oszczędności od 100 do prawie 200 tys. złotych w 20-letnim okresie użytkowania.
Domy o standardzie NF-40 i NF-15 gwarantują, że roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EU co) będzie nie wyższe niż 40 i 15 kWh/ m.
Budynki w obu tych standardach - NF-40 i NF-15 - objęte są dopłatami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości odpowiednio 30 i 50 tys. złotych.
Przykładowe analizy przeprowadzone przez specjalistów z KAPE pokazują, że budynek o bardzo wysokim standardzie energetycznym, zasilany z sieci ciepłowniczej w ciągu 20 lat eksploatacji przyniesie 65 752 złotych oszczędności na kosztach energii. Jeżeli dodatkowo inwestor zdecyduje się na wyposażenie budynku w kolektory słoneczne i zasilanie olejem lub gazem płynnym, rozwiązanie to pozwoli nam zaoszczędzić ciągu 20 lat aż 170 365 złotych.
- Jak pokazuje przygotowana przez nas analiza, zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budynkach może przynieść wymierne korzyści finansowe w perspektywie długookresowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną budynków, ograniczają ich negatywny wpływ na środowisko naturalne - mówi Dariusz Koc z KAPE.
Na rynku dostępne są już gotowe projekty architektoniczne, które pozwalają przyspieszyć budowę domów o wysokim standardzie energetycznym, m.in. skracając czas prac konstrukcyjnych oraz minimalizując koszty w fazie projektu.
- Energooszczędne budownictwo może przynieść mieszkańcom rozmaite korzyści, takie jak niższe koszty eksploatacji budynku, czy zwiększony komfort termiczny oraz akustyczny, związany z lepszą izolacją - mówi Henryk Kwapisz z firmy Saint-Gobain. - Nie bez znaczenia jest również zgodność z normami unijnymi, które wejdą w życie z początkiem 2021 roku. Wówczas budowa domu o niemal zerowym zużyciu energii będzie obligatoryjna - dodaje.
źródło - [Rzeczpospolita z dnia 20-10-2013]