Dodatkowy budynek gospodarczy obok domu to miejsce, w którym przechowywać możemy narzędzia do prac ogrodowych czy domowego warsztatu, sezonowe wyposażenie ogrodu czy sprzęt sportowy. Budowa magazynu wymaga jednak przeprowadzenia formalności, niekiedy nie wystarczy samo jej zgłoszenie.
Budynki gospodarcze nie zaliczają się do małej architektury ogrodowej, ich budowa wymaga więc zgłoszenia do starosty. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Należy również dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, szkice lub rysunki.
Do budowy możemy przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, pamiętając że na rozpoczęcie robót mamy 2 lata.
Uwaga!
Budowa budynku gospodarczego na podstawie tylko zgłoszenia jest możliwa jeżeli:
Jeżeli budynek nie spełnia powyższych założeń, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Kiedy jeszcze pozwolenie będzie potrzebne?
Jeżeli na działce znajdują się już inne budynki gospodarcze, jak np. oranżerie, altany ogrodowe czy nawet wiaty, a ich łączna powierzchnia z planowanym budynkiem przekroczy 50 mkw, na budynek gospodarczy również potrzebne będzie pozwolenie na budowę.
Na co jeszcze zwrócić uwagę planując budowę budynku gospodarczego?
Pamiętajmy, że budynek gospodarczy musi być zgodny z tym, co wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – z decyzją o warunkach zabudowy. Musi również uwzględniać minimalne odległości od granicy działki i sąsiednich zabudowań. Budynek nie może być usytuowany w odległości bliższej od granicy działki niż:
Bliższe usytuowanie budynku jest możliwe, ale tylko przy spełnieniu następujących warunków:
Jeżeli na sąsiedniej działce stoi budynek mieszkalny, budynek zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej bądź wydane jest pozwolenie na budowę, budynek gospodarczy możemy usytuować w odległości nie mniejszej niż 8 m ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi.
Uwaga!
Pamiętajmy także, że planowany budynek gospodarczy nie może rzucać cienia na stojący już na naszej działce dom jednorodzinny i ograniczać dostęp do naturalnego światła.
źródło - [dom.pl z dnia 21-10-2013]