Zanim nadejdą pierwsze mrozy, warto zadbać o przydomowy ogród, aby na początku wiosny cieszyć się pięknym miejscem wypoczynku. Ciepłe, jesienne dni oraz cykl wegetacyjny roślin w tym okresie korzystnie wpływają na zmiany. Jesień to także czas posezonowych wyprzedaży asortymentu producentów małej architektury ogrodowej. Można dzięki nim odmienić ogród z zyskiem dla domowego portfela.
Harmonogram jesiennych prac w ogrodzie jest bardzo napięty. Jeżeli jeszcze przed zimą planujemy odświeżyć ogrodową aranżację, wszystkie działania powinniśmy zakończyć przed nadejściem pierwszych przymrozków, aby nie naruszać naturalnego cyklu sezonowego kwiatów, krzewów i drzew.
Tomasz Ługowski, Główny Projektant w firmie Bruk-Bet:
Wprowadzanie w życie nowego projektu ogrodu rozpocznijmy od roślin, by zdążyły jeszcze przed zimową wegetacją ukorzenić się po przesadzeniu. Na koniec możemy zostawić prace związane z układaniem nawierzchni czy wznoszeniem murków oporowych, ponieważ mniej szkodzą im niskie temperatury powietrza.
Korzystnie aranżować po sezonie
Producenci nawierzchni i elementów małej architektury ogrodowej prześcigają się w pomysłach na aranżacje ogrodu. Asortyment produktów dostępnych na rynku pozwala z powodzeniem zrealizować projekty niezależnie od ich przewodniego stylu – od ogrodów minimalistycznych, nowoczesnych, po wystroje rustykalne, czy postarzane.
Tomasz Ługowski, Bruk-Bet:
Końcówka sezonu rokrocznie upływa pod znakiem promocji i wyprzedaży, które pozwalają korzystnie zakupić kostki brukowe, płyty tarasowe czy elementy uzupełniające, jak murki, bloczki, palisady. Ceny wyrobów mogą spaść nawet o kilkanaście procent w porównaniu do ich wartości z poprzednich miesięcy. Przed wyborem warto więc rozejrzeć się po składach budowlanych, aby skorzystać z atrakcyjnej oferty produktów podczas jesiennych prac.
Wiosna w planie
Efekty wszystkich prac wokół domu, które przeprowadzimy w trakcie ostatniego kwartału roku, będziemy mogli podziwiać w pełnej krasie na wiosnę. Jeszcze jesienią możemy wysiać trawę, pamiętając, aby wybrać wówczas jej specjalną jesienną odmianę. Ukorzeni się ona niezwłocznie po odwilży i szybko zazieleni trawnik. Podobnie jest w przypadku cebulek tulipanów czy krokusów oraz nasion roślin jednorocznych – jeżeli trafią do gleby przed zimą, wcześnie rozkwitną w trakcie pierwszych cieplejszych miesięcy.
Tomasz Ługowski, Bruk-Bet:
Jesienne zmiany w ogrodzie docenimy dopiero po kilku miesiącach, na przełomie marca i kwietnia następnego roku. Wówczas cała kompozycja rozrośnie się i nabierze kolorów. Oszczędzają one pracy przywracającej ogród do życia na wiosnę i, co najważniejsze, pozwalają cieszyć się pięknym miejscem relaksu już od początku sezonu.
źródło - [dom.pl z dnia 30-10-2013]