Dotychczas prawo do zwrotu podatku VAT na materiały budowlane przysługiwało osobom fizycznym, które poniosły wydatki na remont, modernizację domu lub mieszkania, a także na przystosowanie pomieszczenia lub obiektu pełniącego wcześniej inne funkcje na cele mieszkalne. Wystarczyło, by złożyły stosowny wniosek i przedłożyły faktury zakupu. Od 1 stycznia 2014 roku zwrot podatku VAT również będzie obowiązywał, ale w związku z wprowadzeniem programu “Mieszkania dla Młodych” – obejmie on już tylko nielicznych inwestorów.
Zwrot VATu nie dla wszystkich
Od 1 stycznia 2014 roku możliwość skorzystania ze zwrotu podatku VAT za zakup materiałów budowlanych, pozostawiono osobom, które prowadząc budowę systemem gospodarczym zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w formie prawa własności mieszkania, przy czym osoby te:
Co istotne, o zwrot części wydatków w ramach programu “Mieszkanie dla Młodych” można będzie ubiegać się tylko raz. Wnioski będzie można składać od 1 stycznia 2014 (dokładniej od dnia uzyskania pozwolenia na budowę) do 30 września 2018 roku.
Mały dom – pierwszy dom
Mały dom może być ciekawą alternatywą dla mieszkania w bloku. Koszty budowy domu w dużej mierze zależą od jego powierzchni, przyjąć więc można, że im mniejszy dom tym będzie on tańszy. Warto jednak pamiętać, że domy jednorodzinne o tej samej powierzchni mogą się znacząco różnić elementami architektonicznymi, które zwiększają lub zmniejszają koszt budowy domu. Jak więc wybrać projekt domu o względnie mniejszych kosztach budowy?
Tanie w budowie są domy o prostej i zwartej bryle, na planie kwadratu, pokrytej lekko pochylonym dachem dwuspadowym lub czterospadowym bez dekoracyjnych lukarn czy fantazyjnych załamań połaci. Taki dom buduje się szybko, a ryzyko kosztownych błędów wykonawczych jest niewielkie.
Jeśli chodzi o typ zabudowy, to małe domy parterowe mogą być najtańsze w budowie, pamiętać jednak należy, że wymagają większej działki niż np. dom piętrowy o takiej samej powierzchni. Koszt zakupu parceli może więc podnieść zdecydowanie ogólny koszt związany z budową domu.
W domach piętrowych zaś łatwo zaplanować funkcjonalny podział na strefy, a projekt instalacji, w którym można przewidzieć np. łazienkę nad kuchnią (czyli w jednym pionie) będzie tańszy niż w ten w domu parterowym, gdzie trudno scentralizować wszystkie urządzenia w jednym miejscu.
Dom z poddaszem użytkowym najłatwiej jest budować etapami (przez lata możemy mieszkać tylko na parterze), jest ponadto niekiedy bardziej finezyjny niż dom piętrowy. Zwróćmy jednak uwagę na pomieszczenia na poddaszu – jaką powierzchnię poddasza będziemy mogli wygodnie zagospodarować?
Domy z poddaszem i piętrowe wymagają jednak budowy schodów wewnętrznych, które nie tylko powiększają koszt budowy, ale również odbierają powierzchnię użytkową domu.
źródło - [dom.pl z dnia 13-12-2013]