Najbarwniejszy symbol świąt już wkrótce stanie w naszych salonach. Jak wybrać prawdziwą choinkę, by przetrwała święta, a igły nie zmuszały nas do ukradkowego odkurzania między rodzinnym kolędowaniem?
Mimo iż sztuczne choinki wyglądają coraz bardziej prawdopodobnie, to jednak miłośnicy prawdziwych drzewek nie przekonają się do ich zakupu. Dla niektórych święta bez zapachu igliwia nie są pełne, ruszają więc w tygodniu przedświątecznym z centymetrem w ręku w poszukiwaniu drzewka idealnego.
Drzewko należy dokładnie zmierzyć
Ten centymetr to bardzo dobry pomysł – to co na targu czy w sklepie wydaje nam się średniej wielkości choinką, po rozłożeniu w salonie okazać się może, że zajmuje połowę pokoju i uniemożliwia dostęp do wyposażenia. Dlatego w pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć miejsce, w którym ma stanąć drzewko i na z tą informacją dopiero poszukiwać odpowiedniego modelu.
Drzewko ścięte musi być świeże
Kupując prawdziwą choinkę mamy dwie możliwości: wybieramy albo drzewko ścięte, które po świętach skończy najpewniej na śmietniku, albo wybieramy zasadzone w donicy czy pojemniku, które w nowym roku wzbogaci nasze ogrody.
W obu przypadkach należy uważnie przyjrzeć się kondycji drzewka. Soczysty zielony kolor i giętkość igliwia świadczy o tym, że drzewko jest świeże i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przetrzyma święta. Gęstość igieł i brak przebarwień na pniu również świadczy o tym, że drzewko jest świeże.
Jeżeli zauważymy sporo brązowych igiełek, raczej od razu zrezygnujmy z zakupu, bo już podczas wigilijnej wieczerzy cała podłoga może być nimi usłana!
Choinka w donicy musi się przyjąć
Jeżeli kupujemy choinkę w donicy, podpytajmy sprzedawcę czy długo w niej stała. Niedoświadczony kupiec będzie zapewniał, że dopiero co włożył drzewko do pojemnika, by przekonać nas do tego, że jest ono świeże. Najczęściej jednak w takim przypadku możemy liczyć się z tym, że drzewko zaraz uschnie, nie wiemy bowiem czy się “przyjęło”. Nieprawidłowo wyrwane korzenie mogą nie przyjąć się w nowym miejscu. Dobrze więc jest wiedzieć, że świerk czy jodła od jakiegoś czasu pięknieją już w donicy.
A jaki gatunek wybrać?
No właśnie – świerk czy jodła? Do wyboru najczęściej mamy trzy rodzaje: najdroższą jodłę kaukaską, nieco tańszy świerk srebrzysty i świerk tradycyjny, który mimo niskiej ceny przy dobrym wyborze będzie dekoracją domu przez całe święta.
Trzymanie jodły w optymalnych warunkach sprawia, że może ona wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Najmniej żywotny jest świerk tradycyjny, ale jego intensywny zapach rekompensuje krótkotrwałość. Dłużej postoi świerk srebrzysty.
Optymalne warunki w domu
Najlepsze warunki do trzymania drzewka to pokój, w którym temperatura nie przekracza 20-22 stopni C. Nie ustawiajmy również choinek blisko źródeł ciepła, przy grzejniku czy piecu, nie sprzyja im również ogrzewanie podłogowe. Kupione drzewko najlepiej zahartować, trzymając je przez dobę na balkonie.
Choinka tylko z legalnego źródła
Pamiętajmy, aby nie wspierać zakupem nieuczciwych sprzedawców, którzy kradną drzewka z miejsc nie przeznaczonych do wycinki. Sprzedawca ma obowiązek udokumentować nam, że drzewko pochodzi z legalnego źródła – szkółki czy nadleśnictwa.
źródło - [dom.pl z dnia 13-12-2013]