Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Nie każdy projekt się nadaje

16
02/14
Nie każdy projekt się nadaje
Opublikowano dnia 16 lut, 2014

Nie daj się skusić ładnemu obrazkowi. Wybierając gotowy projekt domu musisz sprawdzić, czy dokumentacja spełnia nowe kryteria techniczne.

Jeśli nie spełnia, bez zmian nie wybudujesz na jej podstawie wybranego domu.

- Wybór projektu to pierwsza poważna decyzja inwestorów, zaraz po kupnie działki, która realnie wpływa na przyszłą jakość i ekonomię życia. W zależności od formy architektonicznej budynku, jego funkcjonalności i ustawienia pomieszczeń względem słońca, ale także konstrukcji i zastosowanych materiałów, dom może być bardziej lub mniej energooszczędny - mówi Hanna Krzyżosiak, wiceprezes Domowy.pl. - Przyglądając się projektom gotowym, warto zwracać uwagę nie tylko na piękne wizualizacje pobudzające wyobraźnię, ale również na stronę techniczną przyjętych w dokumentacji rozwiązań - podkreśla.

Wskaźniki a projekty

Kluczowym parametrem energooszczędności jest współczynnik przenikania ciepła U (W/mkw.·K) określający ilość ciepła, przenikającego przez daną przegrodę, który powinien być jak najniższy. Według nowych warunków technicznych dla ścian zewnętrznych musi być niższy niż 0,25 W/mkw.· K, dla dachu - 0.2 W/mkw.· K, dla okien pionowych - 1,3 W/mkw.· K, dla okien połaciowych - 1,5 W/mkw.· K, dla drzwi zewnętrznych - 1,7 W/mkw. ·K.

- Zważywszy na przyjęty plan obniżania powyższych współczynników do roku 2020 włącznie, warto rozważyć wybór lepszego standardu, czyli niższych parametrów, co nie tylko zapewni wyższy komfort termiczny budynku w dłuższej perspektywie czasu, ale również wpłynie pozytywnie na wartość nieruchomości w przyszłości, podnosząc jej cenę - dodaje Hanna Krzyżosiak.

Innymi ważnymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę planując budowę nowego domu są wskaźniki Eu, Ek i Ep. I tak:

- Eu - określa jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową dla ogrzewania i wentylacji, najlepiej aby jego wartość była jak najniższa.

- Ek - wskazuje zapotrzebowanie na energię końcową dla ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, oddając poziom przyszłych rachunków.

- Ep - najlepiej oddaje ekologiczność budynku, pokazując zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Od stycznia 2014 roku budynki jednorodzinne nie mogą przekroczyć 120 kWh/mkw. rok, osiągając w roku 2021 wartość 70 kWh/mkw. rok.

Wybierając projekt gotowy domu trzeba sprawdzić, czy oferowana dokumentacja spełnia nowe kryteria techniczne. Większość renomowanych biur projektowych zdążyła już zaktualizować swoją najpopularniejszą ofertę.

- W przypadku braku aktualizacji,pracownie proponują klientom dostosowanie dokumentacji do nowych wymogów w ciągu 10-14 dni. W przypadku zakupu niezaktualizowanego projektu, dostosowania do nowych przepisów może podjąć się architekt adaptujący, jednak to zawsze droższe rozwiązanie dla inwestora - mówi Hanna Krzyżosiak.

7-12 lat na zwrot

Nowe kryteria cieplne stawiają też nowe wymagania materiałom budowlanym, szczególnie tym związanym z przegrodami zewnętrznymi (ścianami, dachami, czy oknami i bramami).

- Inwestorzy coraz bardziej patrzą na parametry dotyczące energooszczędności budowanych domów. Świadomie wybierają materiały budowlane, przy kalkulacjach biorąc pod uwagę również koszty eksploatacji - mówi Monika Mychlewicz, dyrektor ds. marketingu w Xella Polska.

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, pozwala w czasie eksploatacji budynku na znaczne oszczędności. Niemniej jednak sama budowa takiego domu, zwłaszcza teraz po nowelizacji przepisów, pociąga za sobą wzrost kosztów o mniej więcej 10 proc., które zwrócą się jednak w ciągu 7-12 lat.

Nakłady finansowe można połączyć z przemyślanym wyborem projektu architektonicznego i uwzględnieniem jego optymalnego usytuowania na działce. Osadzenie budynku z uwzględnieniem stron świata pozwoli wykorzystać naturalne warunki pogodowe i zaoszczędzić na zużyciu energii cieplnej.

 

źródło - [Rzeczpospolita z dnia 07-02-2014]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane