Kuchnia powinna być dobrze doświetlona, nie tylko przez oświetlenie sztuczne, ale również światłem dziennym. Kuchnie w domach jednorodzinnych czy nowoczesnych blokach, jeżeli są osobnym pomieszczeniem, najczęściej posiadają okno, co czyni wnętrze bardziej funkcjonalnym i wygodnym do prac domowych. Okna przesuwne to dobry pomysł właśnie na okno w kuchni. Dlaczego?
Systemy przesuwne często stosowane są w dużych przeszkleniach, wyjściach na taras czy balkon. Są one bowiem komfortowe i łatwe w użytkowaniu. Jednak stolarka okienna dostępna na rynku, przewiduje także montaż okien przesuwnych o standardowych rozmiarach. Sprawdzą się one doskonale w kuchni.
Rozmieszczenie okien w kuchni
Okno w kuchni w domu jednorodzinnym najczęściej wychodzi na północną czy północno-wschodnią stronę. Ma to związek z energooszczędnym rozmieszczeniem okien – kuchnia jest jednym z najcieplejszych pomieszczeń w domu i nie potrzebuje tyle energii słonecznej, co np. salon czy pokój dziecka.
Usytuowanie okna w kuchni od strony furtki pozwala na obserwowanie posesji podczas prac domowych.
Co pod oknem?
Ergonomiczne rozmieszczenie wyposażenia kuchni ma bardzo duże znaczenie dla wygody wykonywanych w pomieszczeniu prac. Istotne jest również prawidłowe oświetlenie kuchni: blatu roboczego, zlewozmywaka, stołu kuchennego. Usytuowanie któregoś z tych elementów pod oknem zdecydowanie poprawia komfort użytkowania.
Standardowe okno uchylno-rozwieralne może jednak utrudniać aranżacje kuchni. Wstawanie od stołu przy otwartych skrzydłach okiennych może skończyć się bolesnym urazem, otwieranie okna podczas pracy na blacie roboczym wymagać będzie usunięcia przedmiotów, a dobranie odpowiedniej baterii kuchennej do zlewozmywaka może okazać się niemożliwe.
Jakie zalety mają okna przesuwne?
Okna przesuwne pozwalają na przesuwanie skrzydła na bok, co pozwala maksymalnie wykorzystać i zagospodarować przestrzeń wokół okna. Możemy więc zamontować przy nich wysoką baterię sztorcową do zlewozmywaka, ustawić dodatkowe wyposażenie czy akcesoria kuchenne, nie ryzykując przypadkowego ich strącenia.
Użytkowanie okien przesuwnych jest bardzo proste: wystarczy odpowiednio ustawić klamkę i można je uchylać i przesuwać. Można je także całkowicie albo tylko częściowo otworzyć, ponieważ skrzydło okienne można w dowolnym miejscu pozostawić otwarte na tyle, na ile wymaga tego sytuacja.
Jest to bardzo korzystne szczególnie na konieczność częstego wietrzenia kuchni. Podczas prac kuchennych powstają zapachy, para wodna, co zwykle wymaga uchylonego częściowo okna. Co istotne, nowoczesne okna przesuwne można również uchylić tak jak w standardowych oknach rozwierno – uchylnych, zapewniając ciągły dopływ świeżego powietrza.
Na jakiej wysokości montować okna w kuchni?
Jeżeli pod oknem znajdować się będą dolne szafki kuchenne, należy wziąć pod uwagę, że typowe szafki kuchenne mają wysokość 82 cm, a z blatem – ok. 85 cm. Parapet wewnętrzny powinien więc znajdować się na tej samej wysokości, może wtedy stanowić przedłużenie blatu.
Jeżeli pod oknem postawimy stół kuchenny, okno nie powinno być zamontowane ani za wysoko, ani za nisko. Typowy stół do kuchni ma wysokość 75 cm, parapet powinien znajdować się więc minimum na tej wysokości. Nie może być jednak znacznie wyżej. Oczy osoby siedzącej są na wysokości ok. 120 cm – na tej wysokości nie może się znajdować parapet, gdyż będzie utrudniał wyglądanie przez okno.
źródło [dom.pl]