Opady i zaleganie śniegu na dachu, wichury i niska temperatura mogą uszkodzić w czasie zimy pokrycie dachu. Czy naprawa dachu wymaga zgłoszenia w urzędzie?
Zimą najbardziej narażone na zniszczenia są łączenia poszczególnych części pokrycia dachowego, połacie z wystającymi elementami, rynny koszowe czy obróbki przy kominie. Przenikająca przez nieszczelności wilgoć może prowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu, a w najgorszym przypadku uszkodzenia konstrukcji budynku. Z naprawą dachu nie warto więc zwlekać. Tylko czy prace możemy przeprowadzić bez żadnych formalności?
Naprawa dachu
Uszczelnianie przecieków dachu, czyszczenie dachówek i usuwanie zanieczyszczeń z rynien, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia zalicza się do bieżącej konserwacji dachu. Prace z nią związane nie wymagają ani zgłoszenia w starostwie, ani tym bardziej uzyskania pozwolenia na budowę.
Więcej wątpliwości może wzbudzać wymiana uszkodzonego pokrycia dachu czy montaż nowych dachówek w miejsce tych, które np. zerwała wichura. Pojedyncze dachówki możemy montować bez żadnych formalności, traktując prace jako bieżącą konserwację pokrycia. Jeżeli jednak uszkodzona została duża część pokrycia dachu, wymiana może oznaczać w świetle prawa remont dachu.
Za remont uznaje się takie prace, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego. Dopuszczone jest jednak użycie innych wyrobów i materiałów budowlanych niż te, których użyto w stanie pierwotnym.
Decydując się na wymianę dużej części pokrycia warto doraźnie zabezpieczyć miejsca nieszczelności, a następnie uzyskać informacje w gminie, czy planowane prace zostaną uznane za remont. Remont dachu, czyli wymiana pokrycia, docieplenie dachu, wymiana rynien czy naprawa więźby dachowej, wymaga już bowiem zgłoszenia w starostwie.
Uwaga! Jeżeli prace związane będą z zmianą konstrukcji dachu, jego kształtu czy podwyższenia budynku, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Prace takie to według prawa przebudowa, czyli zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego.
Co powinno zawierać zgłoszenie?
Zgłoszenie remontu powinno zawierać:
Do zgłoszenia należy dołączyć:
Do wykonywania prac remontowych możemy przystąpić po 30 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli w tym czasie starosta nie wniesie sprzeciwu. Remont dachu nie może jednak rozpocząć się później niż po 2 latach od dnia zgłoszenia.
źródło - [dom.pl z dnia 12-02-2014]