Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Zagospodarowanie placu budowy: tymczasowe budynki

20
03/14
Zagospodarowanie placu budowy: tymczasowe budynki
Opublikowano dnia 20 mar, 2014

Barakowozy socjalne i gospodarcze dla ekipy wykonawczej, kontenery czy pokrycia namiotowe, pod którymi składować można materiały czy narzędzia to tymczasowe obiekty budowlane niezbędne na każdym placu budowy. Prawo budowlane umożliwia stawianie ich bez dodatkowych formalności, gdy prowadzone są prace, na które uzyskało się pozwolenie.

 

(Baraki socjalne czy toalety są niezbędne na placu budowy. Za zagospodarowanie placu budowy odpowiada kierownik budowy.)

 

Prawo definiuje tymczasowy obiekt budowlany jako obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem. Budowa tymczasowych obiektów budowlanych wymaga zgłoszenia do właściwego urzędu, ale tylko wtedy, gdy nie jest związana z użytkowaniem w trakcie realizacji robót budowlanych. Jeżeli więc np. barakowóz chcemy postawić na placu budowy domu jednorodzinnego, możemy to uczynić bez dodatkowych formalności.

Pozwolenie na budowę musi być prawomocne

Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy, a do prac przygotowawczych zalicza się m.in. zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów. Zatem nie możemy postawić tymczasowego obiektu budowlanego bez prawomocnego pozwolenia na budowę całej inwestycji.

Baraki socjalne czy kontenery mogą znaleźć się na placu budowy tylko wtedy, gdy dopełnione zostaną warunki rozpoczęcia budowy: pozwolenie na budowę stanie się prawomocne i minie 7 dni od daty zgłoszenia rozpoczęcia budowy. Usytuowanie barakowozu na działce wcześniej jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych i uzyskaniem pozwolenia na budowę czy też przed dokonaniem zgłoszenia robót kwalifikuje się jako samowolę budowlaną.

Kiedy trzeba usunąć tymczasowe obiekty budowlane z działki?

Tymczasowe obiekty budowlane – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone są do czasowego użytkowania. Jeżeli ustawienie ich nie jest związane z pozwoleniem na budowę obiektu docelowego, np. domu jednorodzinnego, wymagają zgłoszenia, w którym określa się termin ich usunięcia bądź przeniesienia w inne miejsce. Nie może być on jednak dłuższy niż 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.

Jeżeli tymczasowy obiekt jest związany z budową domu jednorodzinnego, usunięcie go lub przeniesienie w inne miejsce zwykle związane jest z czasem prowadzenia prac budowlanych. W decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ może jednak określić czas użytkowania tymczasowych obiektów budowlanych oraz termin ich rozbiórki.

Uwaga!

Barakowozy i inne tymczasowe, związane z budową domu, mogą być ustawione tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę.

 

źródło - [dom.pl z dnia 11-03-2014]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane