O phalenopsis mówi się, że jest to storczyk zarazem najłatwiejszy i najtrudniejszy w uprawie. Dlaczego? Z jednej strony jest mało wymagający – przy niewielkim nakładzie pracy możemy wyhodować naprawdę piękne kwiaty. Z drugiej strony, na ogół właśnie od niego zaczynamy przygodę z hodowlą storczyków, więc to na nim na ogół uczymy się zasad postępowania z tymi kwiatami.
W środowisku naturalnym phalenopsis występuje na terenach na wschód od Indii – można go spotkać między innymi na Filipinach i na północy Australii. Są to obszary, gdzie powietrze jest wilgotne oraz ciepłe, zatem roślina dobrze się tam czuje. Należy ona do epifitów – rośnie na skałach i gałęziach.
Wygląd
Wyróżniać można około 50 gatunków tego kwiatu, różniących się między sobą kształtem i kolorem. Możemy zatem spotkać okazy o fioletowych, białych, żółtych i kremowych kwiatach. Zdarzają się też kwiaty prążkowane oraz nakrapiane. Ich liście są owalne i mięsiste, wyrastające naprzemiennie – to właśnie one formują główny pęd rośliny.
Pielęgnacja
Phalenopsis lubi obfite podlewanie, jednak nie należy doprowadzić do przemoczenia liści i zbyt dużej wilgotności w podłożu. Zimą wystarczy podlać ją raz na 10-14 dni, zaś latem co najmniej raz w tygodniu. Do przelewania korzeni warto używać deszczówki lub wody z kranu. Pamiętajmy, że woda nie może być zbyt zimna.
Stanowisko
Roślina najlepiej czuje się w świetle rozproszonym – bezpośrednie działanie słońca może zaszkodzić roślinie, parząc jej liście. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę – przy zbyt małej ilości światła roślina nie zakwitnie. Najlepsza temperatura dla niej to 16-18 stopni Celsjusza w nocy i 20-25 w dzień.
Roślina ma to do siebie, że lubi lekko przyciasne donice, więc nie należy martwić się, jeśli jej korzenie są ściśnięte i lekko unoszą się ponad powierzchnię ziemi. Doniczka może równie dobrze stać na parapecie, jak i zostać powieszona w pojemniku pod sufitem.
źródło [dom.pl z dnia 13-03-2014]