Prawidłowe przygotowanie ściany do nałożenia dekoracyjnej warstwy farby zapewni jednolitą, estetyczną i trwałą powłokę. Zarówno w przypadku odnawianych ścian, jak i malowania nowych zaleca się zastosowanie farb podkładowych lub gruntu. Kiedy stosować podkład, a kiedy grunt?
Kiedy stosować grunt na ścianę?
Grunt przede wszystkim ma za zadanie wzmocnienie podłoża i zmniejszenie jego chłonności. Stosuje się więc go najczęściej na nowe ściany wykończone materiałami o wysokiej chłonności, jak np. tynki gipsowe czy płyty karton-gipsowe.
Gips i jego pochodne są silnie chłonne, co powoduje, że farba nawierzchniowa nierówno wysycha i na ścianie mogą pojawić się przebarwienia czy smugi. Aby zabezpieczyć przed tym nową powłokę dekoracyjną, wzmocnić podłoże i ograniczyć pylistość nowych tynków, ściany przed malowaniem należy pokryć gruntem. Zastosowanie gruntu pozwoli również uzyskać jednakowy kolor powierzchni z płyt – przed gruntowaniem płyty mają inny kolor niż biała szpachla na łączeniach i wkrętach, przez co efekt dekoracyjny również w tych miejscach może się różnić.
W przypadku odnawianych ścian zastosowanie gruntu jest zalecane, jeśli podłoże jest w złym stanie, np. obsypuje się stary tynk. Grunt wnika w podłoże i wiąże luźne cząstki, wzmacniając i ujednolicając powierzchnię. Wzmocnione podłoże wchłania równomiernie nową warstwę farby – ściana równomiernie wysycha, dzięki czemu kolor jest jednakowy na całej powierzchni, bez przebarwień czy zacieków. Ponadto preparaty gruntujące ułatwiają nakładanie kolejnych warstw i zmniejszają zużycie farby nawierzchniowej, oszczędzając czas i koszt remontu.
Kiedy stosować farby podkładowe?
Farby podkładowe również wzmacniają powierzchnię, poprawiają przyczepności oraz ujednolicają kolor. Zaleca się je przede wszystkim do odnawianych ścian o względnie dobrym stanie podłoża. Sprawdzą się szczególnie w przypadku, gdy chcemy zmienić kolor ścian z intensywnego na jaśniejszy. Farba podkładowa “odetnie” stary kolor, dzięki czemu ściana nie będzie wymagać aplikacji kilku warstw farby dekoracyjnej, która jest znacznie droższa od podkładowej.
Na co zwrócić uwagę wybierając farby podkładowe i grunty?
Wybierając grunt warto kierować się przede wszystkim stanem i rodzajem podłoża. Na opakowaniu znajdziemy informację, czy produkt przeznaczony jest na powierzchnie betonowe, tynki cementowe, cementowo- wapienne i gipsowe, płyty gipsowo – kartonowe itd. Wybór właściwej farby podkładowej warto dobrać do rodzaju produktu, jakim będziemy ostatecznie wykańczać ściany.
Warto wiedzieć, że grunty przygotowują powierzchnię nie tylko pod dekoracyjne farby lateksowe i akrylowe, ale także pod tapety, tynki strukturalne czy płytki ceramiczne i kamienne. Na rynku dostępne są produkty uniwersalne, przeznaczone pod każdy materiał wykończeniowy, ale w niektórych wypadkach, szczególnie powierzchniach narażonych na przenoszenie zabrudzeń z warstw podłoża, warto sięgnąć po produkt o określonych właściwościach.
Ile warstw podkładu?
Farby gruntujące nakłada się za pomocą pędzla lub wałka. Najczęściej wystarczy jedna warstwa gruntu, którą pozostawia się do całkowitego wyschnięcia.
Szczególnie chłonne powierzchnie wymagają jednak niekiedy zastosowania dwóch warstw, co wiązać się może z trudnym efektem “zeszklenia powierzchni”. Grunt, który nie wniknął w ścianę, wiąże się na jej powierzchni, tworząc miejsca z połyskiem. Zeszklona ściana jest trudna do wykończenia, a końcowy efekt może być niezadowalający. Dlatego też jeśli na powierzchni pojawią się miejsca z połyskiem, które najłatwiej zobaczyć jest pod światło, należy zastosować tzw. grunt szczepny z drobnym piaskiem kwarcowym, który polepszy przyczepność farby dekoracyjnej.
źródło - [dom.pl z dnia 20-03-2014]