Żywopłot to pomysł na fantazyjne ogrodzenie, które zapewni nam poczucie intymności podczas wypoczynku w ogrodzie. Aby jednak nasz żywopłot rozwijał się prawidłowo i bujnie się rozkrzewiał, konieczne jest jego regularne przycinanie.
To, jak często będziemy przycinać żywopłot zależy od tego, czy rośliny są na żywopłoty formowane (np. bukszpan, cis) czy niewymagające strzyżenia (np. żywotnik zachodni, cyprysik Lawsona).
Przycinanie i formowanie żywopłotu
Przycinanie żywopłotu powinno odbywać się minimum raz do roku. Krzewy liściaste sezonowe, czyli te gubiące liście na jesień, należy przycinać w czerwcu. Krzewy iglaste i krzewy liściaste zimozielone – w połowie sierpnia lub przed wypuszczeniem nowych pędów wczesną wiosną.
Bardzo ważne jest przycinanie małych, niedawno zasadzonych żywopłotów, choć często nie chcemy tego robić, nie mogąc się doczekać kiedy nasz ogród nabierze oczekiwanego, imponującego wyglądu. Jednak jeżeli młode gałęzie za bardzo wyciągną się ku górze, po latach może się okazać, że dół krzewu jest pusty. Warto też pamiętać, że regularne przycinanie młodych pędów pobudza rośliny do wzrostu.
Jeżeli formujemy żywopłoty na oryginalne figury czy kształty, pamiętajmy, że wierzchołki muszą być przycięte do jednakowej wysokości. Niezwykle ważne jest również to, że zawsze dół żywopłotu musi być szerszy niż wierzchołek. Symetryczny kształt koron drzewek, można osiągnąć przez skierowanie pędów bocznych do zewnątrz, a wierzchołkowych do góry. Prostym rozwiązaniem jest użycie do tego patyków bambusowych i łyka. Metoda ta sprawdza się także dla drzewek szpalerowych.
Przed przystąpieniem do cięcia warto przyjrzeć się, które pędy wymagają usunięcia. Zbędne wyraźnie rosną do środka rośliny, przez co blokują dostęp światła innym, właściwie ukierunkowanym gałęziom. Dobrym rozwiązaniem jest także przerzedzenie gęsto rosnącej rośliny. Należy także przyciąć pędy rosnące ku górze i te, które przeszkadzają wierzchołkowi rośliny.
Narzędzia do przycinania żywopłotu
Dobór narzędzi zależy też od rodzaju żywopłotu – jeśli jest on niedużych rozmiarów i chcemy usunąć z niego gałęzie, które jeszcze nie zdrewniały, w zupełności powinny wystarczyć nam nożyce mechaniczne. Do podcięcia zdrewniałych gałęzi zdecydowanie lepiej nadawać się będzie sekator nożycowy – powinien sobie poradzić zarówno z suchym, jak wilgotnym drewnem.
Prace przebiegną zdecydowanie najsprawniej, jeśli wybierzemy sekator z przekładnią. Dzięki niemu nie będziemy musieli używać zbyt dużej siły do przycinania grubych narzędzi. Jeśli czeka nas bardzo dużo pracy, wówczas najlepszym rozwiązaniem są nożyce dźwigniowe. Dzięki nim przycinanie odbywa się z trzykrotnie większą siłą, niż przy użyciu narzędzi.
Żywopłot możemy przycinać narzędziami elektrycznymi: sekatorami lub nożycami, z tym, że te drugie z uwagi na ciężar narzędzia są nieco trudniejsze w obsłudze.
Jeszcze bardziej wydajnym i skutecznym narzędziem jest sekator spalinowy. Ma on dodatkową zaletę – może być stosowany również tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Jest to urządzenie dość ciężkie i niezbyt poręczne, ale bez problemu poradzi sobie nawet z grubszymi gałęziami.
Nawożenie żywopłotu
Pielęgnacja żywopłotu wymaga regularnego nawożenia. Rozpoczynamy proces wczesną wiosną, stosując pełne nawożenie mineralne (ok. 50 g na 1 mkw). Czynność powtarzamy na początku lata, stosując połowę dawki.
Warto pamiętać również o ściółce – możemy okładać rośliny torfem, korą czy zebranym kompostem. Ten ostatni w szczególności dostarcza roślinom substancji potrzebnych do wzrostu i poprawia ogólny stan gleby.
Pamiętajmy, że w ciągu pierwszego roku żywopłot należy obficie podlewać. W kolejnych latach wystarczy podlewać rośliny w okresie suszy, choć krzewy iglaste wymagają nawadniania również późną jesienią i zimą, gdy grunt jest rozmarznięty.
źródło - [dom.pl z dnia 27-03-2014]