Widliczka to roślina doniczkowa o stosunkowo niewielkich wymaganiach. To właśnie jest przyczyną jej ogromnej popularności. Ten niewielki, zielony krzew bardzo często umieszczany jest w oknach kwiatowych oraz ogrodach zimowych.
W środowisku naturalnym widliczka występuje głównie w amerykańskiej dżungli, gdzie można spotkać ją w dolnych warstwach leśnych. Należy ona do wieloletnich roślin zielnych. Jej liście są bardzo drobne, cienkie i ostro zakończone, a ich zabarwienie jest intensywnie zielone.
Jeśli chodzi o podłoże, najlepiej w tej roli sprawdzi się torf z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Roślinę ustawiamy na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym – widliczka bardzo lubi światło rozproszone. Zbyt duże nasłonecznienie może spowodować jej uschnięcie, a zbyt małe – wyciąganie się pędów.
Najlepsza temperatura dla widliczki to około 19 stopni latem i 16 zimą. Bardzo istotna dla jej dobrego rozwoju jest stałe utrzymywanie wysokiej wilgotności otoczenia. Dbajmy zatem o to, by podłoże było stale wilgotne, choć roślina nie powinna oczywiście stać w wodzie. Najlepiej używać do podlewania miękkiej wody.
Tak naprawdę idealnym rozwiązaniem byłoby zapewnienie roślinie 100% wilgotności powietrza. W przypadku, gdy stoi ona na parapecie bez osłony, jest to niemożliwe. Jak więc to zrobić? Jednym ze sposobów jest ustawienie widliczki w niewielkim szklanym akwarium, albo nakryć ją szklanym kloszem bądź kulą.
Rozmnażanie rośliny w warunkach domowych jest stosunkowo trudne. Nie tworzy ona bowiem nasion ani kwiatów. W rozmnażaniu pomóc mogą za to kłosy zawierające zarodniki. Wiosną odcinamy i sadzimy ich części wierzchołkowe, które zaczynają już wypuszczać korzenie. Drugi sposób polega na dzieleniu większych okazów, ale w praktyce rzadko kiedy się udaje.
źródło - [dom.pl z dnia 02-04-2014]