Wydawałoby się, że właściciele domów jednorodzinnych dysponują większą swobodą niż mieszkańcy bloków. W praktyce jednak zdarzą się przypadki, kiedy nawet wymiana okien czy budowa ogrodzenia na własnej działce będzie wymagała zdobycia specjalnego pozwolenia. Przygotowaliśmy listę popularnych przydomowych inwestycji, które nie obędą się bez dodatkowych formalności.
28 czerwca wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która dokona długo oczekiwanych i dość znaczących zmian w prawie dotyczącym właścicieli domów jednorodzinnych. Ale z racji tego, że sezon budowlany w pełni, część inwestorów nie będzie mogła lub nie będzie chciała odłożyć w czasie planowanych inwestycji. Które z prac prowadzonych na własnej działce wymagają dziś od właściciela domu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę?
Budowa garażu i altanyZgodnie z zapisami obowiązującej ustawy, właściciel może wybudować na swojej działce mieszkalnej wolnostojący parterowy budynek gospodarczy o powierzchni do 25 mkw. bez ubiegania się o pozwolenie na jego budowę. Konieczne jest jednak zgłoszenie tego faktu odpowiedniemu staroście lub wojewodzie. Prawo do zgłoszenia dotyczy jednak nie więcej niż dwóch takich obiektów na każde 500 mkw. działki budowlanej – na każde kolejne trzeba wnioskować o pozwolenie na budowę. Ten zapis można wykorzystać w celu postawienia na działce m.in. wolnostojącego garażu.
Ten sam ustęp dotyczy także przydomowych altan oraz oranżerii. Każdy, kto chce na wakacje wybudować na swojej działce niewielką konstrukcję w sam raz na letnie grillowanie, musi tylko zgłosić ten fakt do urzędu.
Inaczej ma się jednak sprawa w przypadku dobudowy garażu lub tarasu do istniejącego już budynku mieszkalnego. Taka ingerencja budowlana wymaga już od inwestora złożenia wniosku o pozwolenie na jego budowę.
Co chcesz zrobić? |
Wymagane kroki formalne |
|
pozwolenie |
|
zgłoszenie |
|
nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia |
Źródło: Opracowanie Bankier.pl |
Wydawałoby się, że wymiana okien to jedna z najczęstszych czynności przy remoncie domu. W większości przypadków faktycznie tak jest i nie wymaga to zgłoszenia żadnemu organowi, a tym bardziej wnioskowania o pozwolenie na taką inwestycję. Według stanowiska Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wymiana okien i drzwi jest przejawem bieżącej konserwacji obiektu, mającej na celu zmniejszenie poziomu jego zużycia i rozpatrywane jest jako podstawowe użytkowanie wynikające z prawa własności. Dodatkowe kroki należy podjąć jednak wtedy, gdy właściciel domu chce wstawić nowe okna o innym wymiarze niż dotychczasowe. Wtedy konieczne będzie sporządzenie odpowiedniej dokumentacji na potrzeby wydania pozwolenia na budowę.
Pozwolenie nie jest wymagane także wtedy, gdy właściciel chce wstawić okna dachowe, które nie wpływają na kondycję dachu – wystarczy zgłoszenie.
Zmiany w układzie pomieszczeń Prace związane z przearanżowaniem wnętrz, polegające na czymś więcej niż tylko malowanie i wymiana mebli, muszą zostać zgłoszone do właściwego urzędu (odpowiadającego starostwa powiatowego do wydziału administracji architektoniczno-budowlanej). Taki wymóg dotyczy inwestora szczególnie wtedy, gdy chce zaadaptować piwnicę lub strych na potrzeby mieszkalne bez przebudowy tych przestrzeni. Zgłoszenia będzie także wymagało przeniesienie łazienki do innego niż na planie domu pomieszczenia.Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli wiążę się z tym budowa nowych ścian lub likwidacja dotychczasowych. O ile wyburzenie ściany działowej lub wbudowanie w nią drzwi to kwestia tylko zgłoszenia, o tyle w przypadku jakichkolwiek ingerencji w ściany nośne, nawet wstawienie drzwi wymaga wnioskowania o pozwolenie na budowę.
Remonty elewacjiPlanując wakacyjne prace związane z otoczeniem domu, także nie obędzie się bez zgłoszeń, a nawet i pozwoleń na budowę.
Jeśli inwestor chciałby zbudować lub wymienić ogrodzenie, musi liczyć się z tym, że bez pozwolenia i zgłoszenia może zmieniać tylko ogrodzenie między sąsiadującymi działkami. W przypadku gdy ogrodzenie jest od strony drogi, torów lub innej przestrzeni publicznej, musi zgłosić taki zamiar do odpowiedniego urzędu. Zgłoszenia będą wymagały także prace związane z ocieplaniem budynku (o wysokości do 12 m) oraz jego otynkowaniem.
W przypadku instalacji urządzeń na elewacji, np. instalacji alarmowej lub anteny satelitarnej – nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych formalności.
Mała architektura na działceZwolnienie z pozwolenia i zgłoszenia obowiązuje także w przypadku budowy obiektów małej architektury na swojej działce – oznacza to, że kapliczki, huśtawki czy trzepaki można budować swobodnie. Bez problemu można także postawić na niej wolnostojący kolektor słoneczny, jeśli ktoś chce wykorzystać słoneczną porę roku do pozyskania dodatkowego źródła energii.
Nie można jednak samowolnie instalować na swojej działce reklam, takich jak banery, tablice czy billboardy. Zezwolenie reklamodawcy na umieszczenie takiego obiektu na terenie własnej działki może wiązać się z dodatkowymi przychodami dla gospodarstwa domowego, należy jednak taki fakt najpierw zgłosić.
Jeśli jakiekolwiek z powyższych robót budowlanych wymagają umieszczenia na posesji tymczasowych budynków związanych z bieżącymi pracami, np. baraków dla budowlańców – wtedy inwestor ma wolną rękę i może je wznosić bez żadnych formalności.
Podsumowując, nie wszystkie prace i remonty na terenie własnej działki można realizować od razu po tym, jak tylko taki pomysł wpadnie inwestorowi do głowy. W wielu przypadkach może on zostać zobligowany prawnie do podjęcia określonych kroków formalnych – wnioskowania o pozwolenie na budowę bądź napisania zgłoszenia do odpowiadającego starostwa powiatowego. Warto więc wiedzieć, co należy zrobić, by potem ustrzec się przed ewentualnymi konsekwencjami z niewywiązania się z obowiązków prawnych.
źródło - [bankier.pl z dnia 01-06-2015]