ZMIANA PRAWA Członkowie, którym odebrano własność lokalu po 1961 roku i przekształcono w prawo spółdzielcze, będą mogli z powrotem wykupić mieszkania nieobciążone długami spółdzielni.
Członkowie spółdzielni, którzy byli właścicielami mieszkania, lokalu użytkowego lub garażu i ich własność została przekształcona z mocy nieobowiązującej już ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach w ograniczone spółdzielcze prawo własnościowe, będą mogli nabyć odrębną własność na znacznie korzystniejszych zasadach niż pozostali spółdzielcy.
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) z dniem 31 lipca 2007 r. takie osoby będą mogły wystąpić do spółdzielni o przeniesienie własności nieruchomości bez jakichkolwiek obciążeń hipotecznych. Mowa tutaj nie tylko o spółdzielczych długach, ale i na związanej z nim nieruchomości gruntowej.
- Zdarza się, że spółdzielnie zaciągały ogromne pożyczki, liczone nawet w milionach złotych. Takie obciążenia w niektórych okolicznościach mogą zostać przeniesione do księgi wieczystej wyodrębnionego lokalu - mówi radca prawny Cezary Grzybowski, specjalista z zakresu prawa mieszkaniowego.
Z nowych przywilejów będą mogli skorzystać nie tylko dawni właściciele przejętych przez spółdzielnie mieszkań, ale także ich następcy prawni. Są nimi nie tylko ich dzieci czy wnuki, które otrzymały nieruchomość w drodze darowizny czy spadkobrania, ale także osoby trzecie, które kupiły nieruchomość. Dlatego warto sprawdzić historię lokalu i przysługujących do niego na przestrzeni lat uprawnień.
Korzyści wynikające z ustawy obejmą również tych, którzy złożyli wnioski o przekształcenie na mocy obwiązujących przepisów.
Jeżeli spółdzielca zrobił to wcześniej, a nie podpisał jeszcze ze spółdzielnią umowy notarialnej o przeniesienie odrębnej własności, jego wniosek zostanie rozpatrzony zgodnie z nowymi zasadami. Ponadto wszyscy zainteresowani zostaną zwolnieni z kosztów założenia księgi wieczystej i wpisu (234 zł). Te pokryje bowiem po wejściu w życie nowelizacji Skarb Państwa.
źródło - [Gazeta Prawna nr 119 z dnia 21-06-2007]