Do Polski dotarła moda na apartamenty wakacyjne, ponieważ pobyt na takie obiekty zwiększa podaż. Z tego powodu ceny mieszkań i apartamentów wakacyjnych nadal będą rosły, nie tylko w związku z rosnącym na nie popytem, lecz także z powodu drożejących gruntów, cen materiałów oraz siły roboczej, a także z powodu wyczerpywania się wolnych terenów pod zabudowę. Analitycy CEE Property Group prognozują, iż rozwój budownictwa w polskich miejscowościach turystycznych powinien trwać przynajmniej przez najbliższych pięć lat. Należy jednak pamiętać, że jest to rynek, który w przypadku wystąpienia ochłodzenia w gospodarce jest znacznie bardziej narażony na spadek cen niż tradycyjny rynek mieszkaniowy. Przykładem jest Hiszpania, którą w bieżącym roku - po kilkunastu latach dynamicznego rozwoju - dotknął spadek cen.
W pierwszym etapie wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości będzie miał miejsce w najbardziej popularnych wśród turystów regionach, do których dojazd nie sprawia kłopotów (zarówno z Polski, jak i z zagranicy). Ponieważ w najpopularniejszych kurortach (takich jak Sopot) już dziś brakuje gruntów pod nowe inwestycje a ceny są wysokie, w dłuższym okresie należy spodziewać się dynamicznego wzrostu zainteresowania rynkiem nieruchomości w mniej popularnych miejscowościach wypoczynkowych.
Rynek mieszkaniowy w województwie małopolskim jest bardzo zróżnicowany. W Krakowie i dominują inwestycje wielorodzinne. W mniejszych miejscowościach przeważają domy jednorodzinne i małe budynki kilku mieszkaniowe. Brak planów zagospodarowania przestrzennego oraz ogólny brak dostępnych działek budowlanych doskwiera deweloperom w wielu miejscowościach w województwie. Najdroższymi miastami są Kraków i Zakopane. Tu ceny wielu inwestycji przekraczają poziom 10 tys. zł/mkw. Deweloperzy coraz częściej mogą liczyć na klientów z zagranicy. Niemcy, Rosjanie, Anglicy czy Irlandczycy chętnie kupują mieszkania w pięknych zakątkach województwa małopolskiego. Krynica Zdrój to duża miejscowość wypoczynkowa położona w malowniczych Pieninach. Dawny charakter miasta (miejscowości zdrojowej) ulega aktualnie transformacji. Dzisiaj Krynica kojarzona jest z nowoczesną infrastrukturą narciarską oraz licznymi wydarzeniami kulturalno-społecznymi. Od kilku lat w mieście organizowane jest Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Krynica-Zdrój oferuje turystom coraz liczniejsze atrakcje. Przyjezdni oprócz uprawiania jazdy na nartach mogą wybrać się na spacer szlakami górskimi, uczestniczyć w kuligu z pochodniami, a wieczorem bawić się w jednej z tradycyjnych góralskich restauracji. Krynica-Zdrój dysponuje szeroką bazą noclegową, poczynając od hoteli o najwyższym standardzie, a kończąc na kwaterach prywatnych. Bardzo charakterystyczne dla miasta są zabytkowe wille i pensjonaty pochodzące z okresu, gdy Krynica była typową miejscowością zdrojową. Zainteresowanie mieszkaniami w Krynicy-Zdrój z roku na rok jest coraz większe. Kilka obecnie realizowanych projektów apartamentowych z pewnością nie zaspakaja tego popytu. Ceny wahają się w zależności od lokalizacji i standardu nieruchomości od około 4,5 do 8 tys. zł/mkw. Standard realizowanych projektów mieszkaniowych jest coraz wyższy. Podobnie jest z ich liczbą. Rozwój rynku nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego będzie skutkował wzrostem cen, w najbliższych pięciu latach. Zakopane to bez wątpienia najpopularniejsza miejscowość w polskich górach, która oprócz turystów z kraju gości głównie osoby zza wschodniej granicy. W Zakopanem znajduje się bardzo duża liczba hoteli, pensjonatów oraz kwater prywatnych, które niestety nie pokrywają ciągle rosnącego zapotrzebowania na miejsca noclegowe - szczególnie w szczycie sezonu turystycznego. Rozwój rynku mieszkaniowego rozpoczął się w Zakopanem kilka lat temu. Zaczęły pojawiać się budynki o podwyższonym standardzie, do zakupu pod wynajem. Największym problemem jest obecnie bardzo mała ilość wolnych terenów w atrakcyjnych lokalizacjach, co spowodowało dosyć dynamiczny wzrost cen. Projekty, które są aktualnie w ofercie, kosztują ponad 12 tys. zł/mkw. Niewielka liczba lokali na rynku może uniemożliwić stabilizację cen.
Sopot jest najpopularniejszym nadmorskim kurortem wypoczynkowym. Ogromne zainteresowanie przekłada się na ceny, które należą do najwyższych w Polsce. Przykładowo w Sopocie na osiedlu mieszkaniowym Parkur ceny w tym roku osiągnęły poziom 12 tys. zł za 1 mkw., a cena apartamentów sprzedawanych w ramach projektu Willa Maria do 17 tys. zł/mkw. Na Półwyspie Helskim jest jeszcze drożej. W ekskluzywnych projektach ceny przekraczają nawet 20 tys. zł/mkw. (Villa Prezydencka, Jurata). Trzeba tu podkreślić, że wiele projektów trójmiejskich (szczególnie tych położonych w mniej atrakcyjnych lokalizacjach) charakteryzują znaczne niższe ceny (inwestycje realizowane na gdańskiej Oruni kosztują poniżej 6 tys. zł/mkw.).
źródło - [Gazeta Prawna nr 137 z dnia 17-07-2007]