Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Jeśli byłeś zameldowany, nie zapłacisz podatku

04
09/07
Fiskus nie upomni się o podatek od sprzedaży mieszkania lub domu, jeśli przed transakcją byli w nim zameldowani i mąż, i żona. Jeśli meldunek miało tylko jedno z nich, urzędowi skarbowemu trzeba będzie oddać połowę daniny

Podatek ten wynosi 19 proc. dochodu uzyskanego ze sprzedaży, tj. różnicy między uzyskaną ceną (pomniejszoną o ewentualne koszty sprzedaży poniesione przez sprzedającego) a ceną zapłaconą za zbywane mieszkanie czy dom.

Decyduje data aktu

Mieszkanie kupiliśmy od dewelopera w 2006 r. - pisze czytelniczka. Oboje z mężem jesteśmy jego właścicielami. Umowa notarialna została podpisana, dopiero gdy deweloper wybudował cały blok, czyli w lipcu 2007 r. Czytelniczka pyta, czy w razie jego sprzedaży obowiązywać będą przepisy nowe, które weszły w życie po 1 stycznia 2007 r., czy stare, sprzed tej daty.

O tym, czy do ewentualnego podatku odsprzedaży mieszkania będą miały zastosowanie stare czy nowe przepisy, decyduje data aktu notarialnego, a nie data zapłaty ceny mieszkania. Dopiero bowiem z dniem spisania przez notariusza umowy następuje nabycie własności -kupujący staje się właścicielem. A więc w tym wypadku do sprzedaży będą miały zastosowanie nowe przepisy, obowiązujące od 1 stycznia 2007 r.

Co może sprawdzić fiskus

Częste wątpliwości czytelników budzi też możliwość skorzystania z nowego zwolnienia z podatku od dochodu ze sprzedaży, którego warunkiem jest zameldowanie w zbywanym lokalu na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy. Zostało ono zapisane w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Problemy wzbudza często kwestia, czy urząd skarbowy, poza sprawdzeniem meldunku, również w jakiś inny sposób kontroluje, czy właściciele przed zbyciem faktycznie mieszkali w sprzedawanym mieszkaniu.

Urząd skarbowy ma prawo sprawdzać, czy warunki zwolnienia zostały dochowane. Jednakże wskazany przepis wymaga tylko zameldowania na pobyt stały na okres nie krótszy niż12 miesięcy przed datą sprzedaży(odpłatnego zbycia). Nie wymaga faktycznego zamieszkiwania w tym czasie w sprzedawanym lokalu. Nie ma więc prawnych podstaw do sprawdzania tych okoliczności przez urząd skarbowy.

Nie zapłaci mąż, zapłaci żona

Dla skorzystania z pełnego zwolnienia wymagane jest, aby przed sprzedażą zameldowani we wspólnym mieszkaniu byli obydwoje małżonkowie. Jeśli tylko jedno z nich spełnia ten warunek, fiskusowi należy oddać podatek od połowy dochodu uzyskanego z takiej transakcji. Jeśli w lokalu zamelduje się na stałe tylko mąż albo tylko żona, ten drugi małżonek musi oddać fiskusowi 19 proc. przypadającego na niego dochodu, czyli od 1/2 dochodu, gdyż udziały małżonków we wspólnej własności są równe.

Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie stanowiącym odpowiedź na pytanie "Rzeczpospolitej" (pismo zastępcy biura ministra, sygn. MB8/192/2007). Argumentacja jest taka: w stosunku do dochodów ze sprzedaży, objętych teraz 19-procentowym podatkiem liniowym, wspólne opodatkowanie małżonków jest wyłączone. Dochody te bowiem nie są objęte zeznaniem rocznym (art. 6 ust. 2 w związku z art. 9 ust. 1a updf). Małżonkowie muszą rozliczać się z nich oddzielnie. A skoro tak, to warunek zameldowania należy rozpatrywać odrębnie dla każdego małżonka. Każdy więc z nich może skorzystać ze zwolnienia, jeśli był zameldowany w sprzedawanym lokum przez okres 12 miesięcy.

Należy pamiętać, że okres stałego zameldowania to nie wszystko. Konieczne będzie także złożenie w urzędzie skarbowym, w ciągu 14 dni odsprzedaży, oświadczenia, że spełnia się warunki do korzystania z tego zwolnienia, a więc warunek 12-miesięcznego zameldowania.




Uzyskane przed 1 stycznia 2007 r.

Sprzedaż nieruchomości i spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania i lokalu użytkowego, uzyskanych przed 1 stycznia 2007 r., jest opodatkowana według starych zasad. Jeśli do zbycia dochodzi przed upływem pięciu lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie, podatek ten wynosi 10 proc. uzyskanej ceny pomniejszonej o ewentualne koszty sprzedaży. Można się od niego uwolnić, jeśli w ciągu dwu lat od sprzedaży wyda się pieniądze uzyskane z tej transakcji na kupno innego lokum, na budowę lub rozbudowę domu, a także na poważniejszy remont lub na spłatę kredytu mieszkaniowego. ¦



źródło - [Rzeczpospolita nr 204 z dnia 1-09-2007]

Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane