Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Użytkowanie wieczyste zostanie zastąpione prawem własności

04
09/07

zmiana Prawa Przyznawanie bonifikat sięgających nawet 85 proc. oraz możliwość rozłożenia spłaty należności na raty - to najważniejsze zmiany w procedurze przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Sejmowa komisja Solidarne Państwo zajmowała się wczoraj rządowym projektem ustawy o przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Projekt ten wprowadza ułatwienia w przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, bowiem przewiduje przyznanie obowiązkowych bonifikat dla określonej grupy użytkowników, którzy chcą dokonać przekształcenia. W projekcie przewidziano trzy przypadki takiej obowiązkowej bonifikaty. Na 85-proc. zniżkę w opłatach mogliby liczyć użytkownicy wieczyści, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekraczał 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce za ostatnie półrocze poprzedzające rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia. Bonifikata ta byłaby przyznawana wyłącznie na wniosek użytkownika wieczystego. Bonifikatę 50 proc. od opłaty otrzymaliby natomiast ci użytkownicy wieczyści, którzy prawo użytkowania wieczystego uzyskali przed 5 grudnia 1990 r. Bonifikaty w opłatach mają być przyznawane również tym osobom, które chcą stać się właścicielami nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. W takiej sytuacji mogliby oni liczyć na 50--proc. bonifikatę.

Zdaniem autorów projektu i parlamentarzystów zmiany mają zachęcić do inwestowania w nieruchomości, a to ma spowodować szybszy rozwój budownictwa mieszkaniowego.

- Obecnie taka działalność inwestycyjna bywa hamowana z uwagi na fakt, że z prawem użytkowania wieczystego wiąże się, jako z prawem przysługującym do rzeczy cudzej i czasowo ograniczonym, pewien stopień niepewności i tymczasowości - mówi Krzysztof Jurgiel, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji nadzwyczajnej Solidarne Państwo. Dodaje, że stworzenie takiej dodatkowej zachęty jest niewątpliwie konieczne w stosunku do osób, których dochody nie są wystarczające do poniesienia opłat z tytułu przekształcenia.

Eksperci, choć popierają proponowane zmiany, to nie są przekonani, czy w sposób znaczący wpłyną one na wzrost budownictwa mieszkaniowego.

- Prawo użytkowania wieczystego jest dość bezpiecznym zabezpieczeniem praw podmiotu, który go posiada. Na tempo wzrostu i rozwój budownictwa mieszkaniowego bardziej znaczący wpływ mają natomiast inne czynniki - przede wszystkim te, które warunkują wzrost ogólnego poziomu zamożności społeczeństwa - mówi Sławomir Neumann, starosta starogardzki.

Projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przewiduje także ułatwienia w spłacie należności za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Osoby, których nie stać na spłatę należności, od razu mogłyby ubiegać się o jej rozłożenie na raty. Mają one jedynie wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściwego organu. Po jego złożeniu mogłyby liczyć na raty płatne przez okres nie krótszy niż 10 i nie dłuższy niż 20 lat. Jednocześnie raty te mają być nisko oprocentowane - równe stopie redyskonta weksli stosowanej przez Bank Narodowy.

Osoby, którym będzie przysługiwało prawo do nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, będą także zwolnione z opłaty sądowej pobieranej od wniosku o wpis do księgi wieczystej.


Podstawa prawna

■ Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. nr 175, poz. 1459 z późn. zm.).


 

źródło - [Gazeta Prawna nr 171 z dnia 04-09-2007]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane