Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Darmowe użytkowanie wieczyste dla wywłaszczonych

14
09/07
Osoby, które otrzymały prawo użytkowania wieczystego przed 5 grudnia 1990 r. w zamian za wywłaszczone nieruchomości, uzyskają własność zajmowanego gruntu za darmo.

Wczoraj senatorowie debatowali nad nowelizacją ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2005 r. nr 175, poz. 1459 z późn. zm.). Celem wprowadzenia nowych przepisów jest ujednolicenie procedur uwłaszczeniowych i wysokości bonifikat przyznawanych nabywcom gruntów należących do samorządu lub Skarbu Państwa.

Nowe przepisy mają dotyczyć przede wszystkim osób oraz spółdzielni, które użytkują nieruchomości zabudowane budynkami mieszkaniowymi lub przeznaczone na cele mieszkaniowe.

- Za darmo będą mogli się uwłaszczyć z kolei ci, którzy otrzymali prawo użytkowania wieczystego nieruchomości w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa przed dniem 5 grudnia 1990 r. Podobne przywileje otrzymają osoby, które uzyskały takie prawo na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy - wyjaśnia senator Adam Biela.

Nowelizacja ujednolica wysokość bonifikat stosowanych przez samorządy przy przekształceniu użytkowania wieczystego.

- Na 90-proc. bonifikatę będą mogły liczyć osoby, które mają niskie zarobki. Chodzi tutaj o przypadki, gdy dochód miesięczny na jednego członka rodziny za ostatnie półrocze, w roku, w którym złożono wniosek o uwłaszczenie, nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce - mówi Anna Paluch, poseł PiS.

50 proc. opłaty za przekształcenie zapłacą użytkownicy wieczyści oraz ich spadkobiercy, którzy otrzymali prawo użytkowania wieczystego przed 5 grudnia 1990 r. Podobna bonifikata będzie przysługiwała wszystkim, którzy chcą nabyć własność nieruchomości, które zostały wpisane do rejestru zabytków.

Senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności nie wniosła poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy. Jeżeli Senat przyjmie ustawę bez poprawek, trafi ona do podpisu prezydenta.


 

źródło - [Gazeta Prawna nr 179 z dnia 14-09-2007]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane