Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

70 proc. Polaków w wieku 18-29 mieszka z rodzicami

04
12/07
- W Polsce 70 proc. osób w wieku 18-29 lat mieszka z rodzicami, a co czwarta osoba nigdy się od nich nie wyprowadzi - wynika z badań przeprowadzonych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej przez TNS AISA Badanie, które objęło Polskę, Czechy, Węgry, Rumunię i Rosję dowodzi, że mieszkańcy Czech i Węgier najszybciej stają się niezależni - ponad połowa osób w wieku 18-29 lat nie mieszka z rodzicami. Biorąc pod uwagę osoby po 40. roku życia, we wszystkich wspomnianych krajach, ok. 10 proc. z nich mieszka w łączonych gospodarstwach domowych.

Przeciętny wiek, kiedy przestajemy mieszkać z rodzicami, to 23 lata w Czechach, na Węgrzech i w Rosji, a 24 lata w Polsce i Rumunii.

We wszystkich krajach objętych badaniem dominującym typem mieszkań okazały się lokale prywatne. Wynajmowanie mieszkania jest najpowszechniejsze w Czechach i Rosji, gdzie co czwarta osoba dorosła (18-65 lat) nie ma prawa własności do lokalu, który zajmuje. W Polsce tylko 7 proc. dorosłych wynajmuje mieszkanie.

Spośród badanych, najmniejszą powierzchnią mieszkalną dysponują Rosjanie (do 50 m kw. dla rodziny), a największą Polacy - ponad 75 proc. rodaków mieszka na powierzchni przekraczającej 50 m kw. W Polsce w lokalach do 50 m kw. mieszkają przede wszystkim osoby w wieku powyżej 50 lat.

Największą chęć poprawy standardów mieszkaniowych deklarują Czesi - dwie trzecie dorosłych obywateli tego kraju chce remontu bądź zmiany mieszkania. W Polsce i Rosji zmiany, głównie poprzez remont, chce ponad połowa ankietowanych osób.

Motywacją Polaków do poprawy warunków mieszkaniowych, w przeciwieństwie do pozostałych badanych krajów, jest chęć inwestowania w przyszłość oraz wysokość obecnego czynszu. Dla Węgrów motywacją jest zły stan obecnego miejsca zamieszkania.

Badania pokazują też zróżnicowane podejście do lokalizacji wymarzonej nieruchomości. Polacy i Rumuni chcą zajmować lokale głównie w centrum miast, a Węgrzy na przedmieściach lub na wsi.

W Czechach, Polsce i Rosji osoby rozważające zmiany chcą zainwestować w nowe miejsce zamieszkania ok. 26 tys. euro, a Rumuni i Węgrzy znacznie mniej - odpowiednio 21 tys. i 18 tys. euro.

Obywatele wszystkich badanych krajów wykazują chęć finansowania mieszkania, przynajmniej częściowo, z własnych środków. Jednak połowa z nich nie wyklucza pożyczek od instytucji finansowych.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie GE Money Bank w okresie sierpień-wrzesień na reprezentatywnej próbie 1054 respondentów w Czechach, 948 - na Węgrzech, 1000 - w Polsce, 766 - w Rumunii i 1003 w Rosji. Uczestniczyły w nim osoby w wieku od 18 do 65 r.ż., które podejmują decyzje dotyczące nowego mieszkania lub domu.


źródło - [Gazeta Wyborcza - Dom - z dnia 3-12-2007]

Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane