59,5 proc. polskich rodzin ocenia swoje warunki mieszkaniowe jako dobre, 33,3 proc. jako przeciętne, a 1,9 proc. - bardzo złe - wynika z badań CBOS. Średnia powierzchnia mieszkania zajmowanego przez gospodarstwo domowe to ok. 70 m2.
W opublikowanym w piątek badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) podało, że jedna trzecia dorosłych ankietowanych (31,9 proc.) deklaruje, że dom, w którym mieszka z rodziną, należy do nich lub do ich współmałżonków; 28,8 proc. mówi tak samo o swoim mieszkaniu.
Co ósmy respondent (11,9 proc.) mieszka u rodziców lub rodziny, a 10,6 proc. w mieszkaniu spółdzielczym lokatorskim. Co jedenaste gospodarstwo domowe (9,4 proc.) zajmuje lokal kwaterunkowy, służbowy, a co dwudzieste (4,9 proc.) wynajmuje mieszkanie.
Jak wynika z badań, prawie wszystkie gospodarstwa domowe (94 proc.) zajmują samodzielne mieszkania, co świadczy o wysokim poziomie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Osiem lat temu ponad jedna czwarta gospodarstw domowych dzieliła mieszkanie bądź dom z osobami prowadzącymi odrębne gospodarstwo domowe.
Średnia powierzchnia mieszkania zajmowanego przez jedno gospodarstwo domowe to nieco ponad 70 m kw. Niewiele gospodarstw domowych (4,3 proc.) zajmuje mieszkania o powierzchni do 30 m kw.
Najbardziej rozpowszechnione są mieszkania, których powierzchnia wynosi 30ś49,9 m kw. oraz 50ś69,9 m kw. W takich lokalach mieszka po około jednej trzeciej ankietowanych (odpowiednio: 29,7 proc. i 30,2 proc.). Mieszkania o powierzchni od 70 m kw. do 89,9 m kw. zajmuje co ósme gospodarstwo (12,4 proc.), od 90 m kw. do 109,9 m kw. - co dziesiąte (9,7 proc.), a mające co najmniej 110 m kw. - co siódme (13,6 proc.).
Mieszkania zajmowane przez rodziny powinny mieć - zdaniem ankietowanych - średnio większą liczbę pokoi niż obecnie. Mieszkanie, jakie zajmuje jedno gospodarstwo domowe, składa się przeciętnie z trzech pokoi.
Członkowie niewielu rodzin (4,6 proc.) chcieliby mieszkać w jednopokojowych mieszkaniach. 23,5 proc. Polaków zadowoliłoby mieszkanie dwupokojowe, 33,6 proc. - trzypokojowe, a 31,4 proc. - cztero- lub pięciopokojowe. 5,8 proc. rodzin uważa, że potrzebuje mieszkania sześcio- lub siedmiopokojowego, a nieliczne (1,1 proc.) - jeszcze większego.
Najwięcej polskich rodzin (37,9 proc.) mieszka w wolno stojących domach jednorodzinnych, a 36,6 proc. w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych mających do pięciu kondygnacji. Pozostali zajmują lokale w różnego typu budynkach: 11,5 proc. w wysokich blokach mieszkalnych, 8,9 proc. w małych budynkach wielorodzinnych, 4,1 proc. w domach w zabudowie szeregowej czy tzw. bliźniakach, 0,4 proc. w barakach lub innych tego typu pomieszczeniach o niskim standardzie.
Prawie wszystkie mieszkania (ponad 90 proc.) wyposażone są w podstawowe udogodnienia - gaz, łazienkę z wanną lub prysznicem, ubikację spłukiwaną bieżącą wodą. 86,7 proc. ma centralne ogrzewanie.
Pewne zastrzeżenia może budzić stan techniczny zamieszkiwanych lokali. Jedna trzecia gospodarstw dostrzega potrzebę remontu lub wykończenia, ale nie może sobie na to pozwolić ze względu na brak pieniędzy. Warunki mieszkaniowe najczęściej są oceniane jednak pozytywnie i większość rodzin jest z nich zadowolona.
Badanie przeprowadzono od września do listopada 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowo-adresowej dorosłych Polaków.
źródło - [Gazeta Wyborcza - Dom z dnia 10-03-2008]