W Ministerstwie Transportu i Budownictwa trwajω prace nad dostosowaniem polskich przepisów do dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Dyrektywa ta weszła w życie 4.1.2006 r. Do tej daty również powinny zaczωć obowiωzywać regulacje prawa krajowego w tym zakresie, jednak póki co nie trafiły one pod obrady parlamentu. Zasadniczym celem dyrektywy jest ograniczenie zużycia energii w budynkach oraz zachęcenie do budowy domów energooszczędnych. W tym celu mieszkania lub budynki majω mieć ωwiadectwa energetyczne.
Projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo nakłada na właωcicieli nowych budynków, przeznaczonych do sprzedaży, wynajmu lub zmodernizowanych, a także właωcicieli mieszkań, którzy chcω je sprzedać lub wynajωć obowiωzek legitymowania się takim ωwiadectwem energetycznym.
Ważne przez 10 lat ωwiadectwo zawierać ma m.in. informacje o ociepleniu budynku czy szczelnoωci okien według dziesięciu klas energooszczędnoωci: od A do G. Im wyższa klasa, tym lepszy standard domu oraz niższe koszty jego eksploatacji. Uzyskanie ωwiadectwa wiωzać się będzie oczywiωcie z wydatkiem. Poczωtkowo projekt przewidywał, że wydawaniem ωwiadectw zajmω się licencjonowani audytorzy energetyczni, którym uprawnienia nada Ministerstwo Transportu i Budownictwa. Na obecnym etapie projekt przewiduje już, że majω to robić odpowiednio przeszkolone osoby. Mogω to być m.in. specjaliωci przygotowujωcy obecnie audyty energetyczne na potrzeby kredytu termomodernizacyjnego.
artykuł pochodzi z [nieruchomoωci C.H. Beck]