W raporcie przedstawiono prognozę warunkową oddziaływania kanału kredytowego na cenę mieszkania.
- 2-punktowa zmiana stopy procentowej powoduje zmianę ceny nieruchomości o 20-30 proc. - powiedział Jacek Łaszek, współautor raportu.
Z raportu wynika, że istnieje poważne ryzyko ekspansji kredytowej i znacznych wzrostów cen, jako skutku akcesji do strefy euro, w krótkim i długim okresie. Może to zwiększyć ryzyko rynku nieruchomości i ryzyko systemu bankowego oraz doprowadzi do znacznego wzrostu zadłużenia gospodarstw domowych, bez znaczącej poprawy sytuacji mieszkaniowej, jeżeli nie zostaną uruchomione mechanizmy wspierające podaż.
Jednocześnie autorzy wskazują, że wstąpienie do strefy euro może być szansą na poprawę sytuacji mieszkaniowej ludności tylko w przypadku uruchomienia mechanizmów propodażowych.
Negatywne konsekwencje wejścia do strefy euro powinny być ograniczane poprzez politykę gospodarczą.
Według raportu polityka mieszkaniowa powinna ograniczać programy subsydiowania i koncentrować się na mechanizmach propodażowych (tereny budowlane, konkurencja w sektorze). Polityka fiskalna i nadzorcza nad systemem finansowym powinna być nakierowana na ograniczanie spekulacji (podatki, normy ostrożnościowe, zwłaszcza wyceny nieruchomości).
NBP zastrzega, że wyniki pojedynczego projektu badawczego nie determinują wyników całego Raportu na temat pełnego uczestnictwa RP w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej. Projekty badawcze mają charakter dokumentów wspierających.