Do 2003 roku właścicielami wszystkich skrzynek pocztowych w domach wielorodzinnych była Poczta Polska. Na prawo własności skrzynek nie miał żadnego wpływu fakt, do kogo należał budynek: do wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej lub prywatnego właściciela.
Natomiast ustawa z 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe (Dz.U. nr 130, poz. 118) do zakupu skrzynek pocztowych oddawczych zobowiązała właścicieli budynku. Skrzynki, które zostały przez nich zakupione, stanowią ich własność. W dodatku przepisy ustawy nałożyły na właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości obowiązek wymiany dotychczasowych starych skrzynek pocztowych, które zostały zainstalowane wcześniej, jeszcze zanim zaczęła obowiązywać ustawa, i nie spełniają wymagań. Właściciele muszą też wymienić stare skrzynki, które zainstalował operator publiczny. W takim przypadku muszą go zawiadomić o terminie wymiany.
Oddawczą skrzynkę pocztową w budynku powinien umieścić jego właściciel lub współwłaściciele. W domach jednorodzinnych umieszczają skrzynkę przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnodostępnej części nieruchomości. Natomiast w domach wielorodzinnych, w których zostały wyodrębnione co najmniej trzy lokale, muszą umieścić zestaw oddawczych skrzynek pocztowych w ogólnie dostępnej części nieruchomości. Liczba tych skrzynek musi odpowiadać liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, pod warunkiem że mają osobny adres.
Z kolei na obszarach wiejskich lub o rozproszonej zabudowie skrzynki oddawcze może instalować operator publiczny. W tym celu musi się jednak porozumieć z wójtem, burmistrzem albo prezydentem miasta. Skrzynki instaluje na warunkach uzgodnionym z właścicielem, współwłaścicielami, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości.
Wymogi, jakie powinna spełniać nowa skrzynka pocztowa, określają przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z 24 września 2003 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych (Dz.U. nr 177, poz. 1731). Są one następujące:
• otwory wrzutowe do skrzynki nie mogą mieć ostrych krawędzi,
• skrzynka zainstalowana na zewnątrz musi być zabezpieczona, aby zapewnić ochronę znajdujących się w środku przesyłek przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.
Wielkość skrzynki powinna umożliwiać umieszczenie w niej przesyłki listowej opakowanej w kopertę formatu C4 (229 mm x 324 mm) określonego w normie PN-ISO 269).
Pojemność skrzynki powinna umożliwiać umieszczenie w niej przesyłek listowych o łącznej grubości co najmniej 60 mm.
Skrzynki instalowane dla budynku wielorodzinnego powinny być oznaczone cyframi arabskimi odpowiadającymi numerom samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres. Skrzynki przeznaczone dla adresata będącego osobą niewidomą lub ociemniałą powinny być oznaczone w sposób umożliwiający temu adresatowi identyfikację numeru lokalu.
Skrzynka powinna być zamykana niepowtarzalnym kluczem w celu zagwarantowania dostępu do zawartości skrzynki wyłącznie adresatowi. Klucz do skrzynki adresat otrzymuje od właściciela lub współwłaściciela nieruchomości albo jego upoważnionego przedstawiciela z chwilą uzyskania uprawnień do korzystania z danego lokalu.
Skrzynki lub ich zestawy powinny być umieszczane w miejscu dostępnym dla adresatów i operatorów.
W budynku wielorodzinnym posiadającym kilka wejść przy każdym z nich może być zainstalowany zestaw lub zestawy skrzynek w liczbie odpowiadającej liczbie lokali znajdujących się w danej części budynku.
Skrzynki lub ich zestawy powinny być instalowane w sposób trwały, nie niżej niż 700 mm, mierząc od podłoża do dolnej krawędzi skrzynki i nie wyżej niż 1600 mm, mierząc od podłoża do górnej krawędzi ostatniej skrzynki.
W budynku wielorodzinnym skrzynki znajdujące się najniżej w zestawie powinny być przydzielane osobom poruszającym się za pomocą wózka inwalidzkiego.
Ważne!
Obowiązek zabezpieczenia nowych skrzynek odpowiadających wymogom unijnym ciąży na spółdzielniach mieszkaniowych, wspólnotach i prywatnych właścicielach budynków
NOWE STANDARDY UNIJNE - WYMIARY
Wymiary otworu wrzutowego skrzynki powinny wynosić:
• szerokość:
- nie mniej niż 230 mm i nie więcej niż 280 mm - w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są krótszą krawędzią przesyłki,
- nie mniej niż 324 mm i nie więcej niż 400 mm - w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są dłuższą krawędzią przesyłki
• wysokość - nie mniej niż 20 mm i nie więcej niż 40 mm
800 tys.
skrzynek należy do Poczty Polskiej
220 tys.
skrzynek spełnia wymogi unijne