Dotyczy to m.in. sytuacji, w której właściciel udostępnia swój lokal np. bratankowi lub znajomemu. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, obie strony – zarówno użyczający jak też korzystający z lokalu – muszą w tej sytuacji rozliczyć się z fiskusem.
Podatek bez dochoduArt. 16 ustawy o PIT stanowi, że użyczający płaci podatek od wartości czynszowej, którą należy liczyć w wysokości czynszy za mieszkanie przy potencjalnym najmie. Przepisy nie precyzują jednak, jak ustalić taką wartość - wyznacza ją więc właściciel lokum.
– Obecne regulacje stanowią poważny problem, ponieważ wiele osób nie wie, iż musi zapłacić podatek od udostępnionej nieodpłatnie nieruchomości. W razie kontroli podatkowej narażają się więc na spore kłopoty – powiedział "Rz", Marek Kolibski, doradca podatkowy w Ożóg i Wspólnicy.
Użyczający musi opodatkować taki "wirtualny" dochód na zasadach ogólnych, czyli zgodnie ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Należy do połączyć z innymi dochodami, przez co niejednokrotnie właściciel płaci podatek według wyższej stawki.
Marek Kolibski wyjaśnia, że w najtrudniejszej sytuacji są osoby, które udostępniają dany lokal całkowicie bezpłatnie. Problem ten chcą rozwiązać posłowie komisji "Przyjazne państwo". Przygotowany przez nich projekt nowelizacji ustawy o podatku PIT zakłada wykreślenie z z niej art 16. Tak więc osoba, która nieodpłatnie użycza swoje mieszkanie, nie musiałaby płacić z tego tytułu podatku.
Będzie zwolnienie– To bardzo dobre rozwiązanie, które odnosi się do nieodpłatnego użyczenia nieruchomości między osobami fizycznymi. Nie dotyczy to natomiast umów biznesowych – mówi Marek Kolibski. Po uchyleniu art 16 podatek będzie musiała zapłacić tylko osoba korzystająca z użyczonej nieruchomości, osiągająca przychód z tytułu otrzymanego nieodpłatnego świadczenia. Jednak nie w każdym przypadku, ponieważ przepisy przewidują zwolnienie dla I i II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, czyli dość szerokiego kręgu rodziny. Tak więc podatku nie zapłaci osoba, która korzysta z lokalu np. swojego brata, teściów czy też siostry męża.
Sejm przeprowadzi pierwsze czytanie projektu już 18 września. Ma on wejść w życie 1 stycznia 2009 r.