Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Meldunek w podatkach musi zastąpić rejestracja

24
09/08
Meldunek w podatkach musi zastąpić rejestracja
Opublikowano dnia 24 wrz, 2008
Aby od przyszłego roku likwidacja meldunku nie wyeliminowała ulg podatkowych, nowe obowiązki rejestracyjne powinny zastąpić obowiązek meldunkowy.

Jak już informowaliśmy na łamach GP, jeśli od 1 stycznia 2009 r. zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy, to bez odpowiedniej nowelizacji przepisów zniknie ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn. Skorzystanie ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn uzależnione jest bowiem m.in. od pięcioletniego zameldowania w otrzymanej w sposób nieodpłatny nieruchomości.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych obowiązek meldunkowy ma zostać zastąpiony rejestracją. Jak dowiedzieliśmy się w MSWiA, szczegółowe rozwiązania w tym zakresie zostaną przedstawione w październiku. Ministerstwo Finansów też zapewniło nas, że gdy zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn będą potrzebne, zostaną opracowane. A co na to niezależni eksperci?

Zdaniem Ewy Nawotki z Ernst & Young remedium na art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn może być jedynie wyraźne sprecyzowanie w znowelizowanej ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych, że nowe obowiązki rejestracyjne zastępują dotychczasowy obowiązek meldunkowy. Ustawy podatkowe nie zawierają definicji zameldowania, a zatem przy wykładni art. 16 ust. 2 pkt 5 będzie obowiązywało odwołanie do regulacji z ustawy o ewidencji ludności. Nie jest to rozwiązanie poprawne pod względem legislacyjnym, lecz w praktyce mogłoby być zastosowane do czasu usunięcia przez ustawodawcę rozbieżności pomiędzy przepisami prawa podatkowego a administracyjnego.

Warto dodać, że art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn przez kilkanaście lat jego obowiązywania aż do 31 grudnia 2006 r. nie uzależniał pra wa do ulgi mieszkaniowej od zameldowania, lecz wyłącznie od same- go zamieszkania w otrzymanym lokalu.

- Organy podatkowe i orzecznictwo przyjmowały, że samo zamieszkiwanie w lokalu uprawnia do ulgi, bez względu na spełnienie obowiązków administracyjnych - tłumaczy Ewa Nawotka.

Dodaje, że wprowadzenie od 1 stycznia 2007 r. konieczności spełnienia dodatkowego obowiązku w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego miało ujednolicić przepisy ustawy o PIT i ustawy o podatku od spadków i darowizn.

- Po kilku miesiącach obowiązywania nowych regulacji widać, że zakładany rezultat nie został osiągnięty - podsumowuje ekspert Ernst & Young.

5 lat należy być zameldowanym w mieszkaniu otrzymanym w spadku lub darowiźnie, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku



źródło - [Gazeta Prawna z dnia 24-09-2008]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane