ANALIZA
Dotychczas notariusze twierdzili, że system informatyczny, służący do poświadczania dziedziczenia, będzie gotowy 2 października, kiedy wejdą w życie znowelizowane przepisy prawa o notariacie (Dz.U. z 2002 r. nr 42, poz. 369 z późn. zm.). Tymczasem żadna z 35 kancelarii notarialnych z całego kraju, do których dzwoniliśmy, nie zdecydowała się umówić na czynność poświadczenia dziedziczenia. Wytłumaczenia były różne.
- Mamy nieprzygotowany system. Mogę przyjąć oświadczenie i sporządzić protokół dziedziczenia, ale będzie to nieskuteczne - odpowiedział rejent z Poznania.
Akt poświadczenia dziedziczenia musi być zarejestrowany. Tylko wtedy ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Notariusze twierdzili też, że najbliższe terminy mają zajęte, a zapisy na kolejne nie są jeszcze prowadzone.
- Na razie dostaliśmy dopiero propozycje systemu komputerowego. Poza tym najbliższy wolny termin jest nie wcześniej niż za dwa tygodnie - mówi notariusz z Warszawy.
Czesława Kołcun, prezes warszawskiej Izby Notarialnej, tłumaczy, że próbne rejestracje były dokonywane, ale Krajowa Rada Notarialna chce mieć pewność, że będzie on sprawnie funkcjonował.
W oczekiwaniu na rejestrWaldemar Myga, prezes Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu, twierdzi, że na razie notariusz nie pomoże spadkobiercy, ale udzieli mu wszelkich informacji, które pomogą sprawnie przeprowadzić czynność poświadczenia dziedziczenia.
- Rozpoczęcie czynności poświadczenia będzie możliwe, ale zakończenie postępowania nastąpi dopiero po uruchomieniu rejestru - dodaje notariusz Myga.
Niegotowy jeszcze rejestr nie świadczy o zwłoce w wykonaniu ustawy.
- Wbrew opiniom niektórych nie jesteśmy i nie będziemy w zwłoce w wykonaniu ustawy, jeżeli rejestr nie będzie gotowy 2 października. Formalnie możemy przystąpić do jego tworzenia dopiero, gdy ustawa stanie się obowiązującym prawem - tłumaczy notariusz Lech Borzemski.
Ustawa nie wskazuje terminu, do którego rejestr musi być utworzony, ani też konsekwencji jego nieutworzenia. Jedyną sankcją jest brak możliwości wykonania przepisów ustawy.
- Zależy nam, aby notariusze mogli poświadczać dziedziczenie, gdyż kompetencyjnie i logistycznie są przygotowani do prowadzenia takiej działalności - zapewnia notariusz Jacek Wojdyło, prezes Krajowej Rady Notarialnej.
Dokumenty jak w sądzieW myśl nowych przepisów o poświadczaniu dziedziczenia u notariusza potrzebne są takie same dokumenty jak w sądzie.
- Notariusz musi ustalić na podstawie aktów stanu cywilnego, że dana osoba jest niewątpliwie spadkobiercą po zmarłym - wyjaśnia notariusz Czesława Kołcun. Klient nie będzie natomiast musiał sporządzać wniosków o stwierdzenia nabycia spadku u adwokatów - dodaje.
Dodatkowo notariusz prześle akt do urzędu skarbowego. Zniknie ryzyko, że brak dokonania odpowiedniego zgłoszenia w przeciągu miesiąca doprowadzi do powstania obowiązków podatkowych.
- Dotychczasowe przepisy nie przewidywały takiej możliwości - mówi Czesława Kołcun.
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje jednak zmiany w przepisach, które to umożliwią.
Do sądu w razie wątpliwościNotarialne poświadczenie dziedziczenia jest alternatywnym postepowaniem wobec sądowego stwierdzenia nabycia spadku.
- Osoba, która skorzysta z usług notariusza, będzie mogła poświadczyć dziedziczenie szybciej, ale nie znaczy to, że za tę samą cenę - wyjaśnia Jacek Wojdyło.
Stawki za czynności notarialne określane są maksymalnie. W przypadku poświadczenia dziedziczenia opłata wynosić ma ok. 150 zł. Wiele jednak zależy od konkretnego przypadku i czynności, które będą musiały być dokonane. Istnieje podobnie możliwość negocjowania wysokości opłaty. Czynność rozpoczęta u notariusza może też ostatecznie trafić do sądu. Stanie się tak, gdy notariusz nabierze wątpliwości co do osoby spadkobiercy i wysokości udziałów w spadku, gdy nie stawią się wszyscy uprawnieni, spadkobierca był cudzoziemcem lub gdy podstawą dziedziczenia będzie szczególny testament, na przykład ustny. Stwierdzenie nabycia spadku przez sąd będzie konieczne także wtedy, gdy w sporządzonym przez notariusza protokole nie znajdzie się zgodne żądanie złożone przez wszystkie osoby uprawnione do dziedziczenia.
- Nabycie praw do spadku w sądzie jest bardzo prostą sprawą - mówi sędzia Ewa Waszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych.
Udział stron zainteresowanych wydaniem orzeczenia kończy się w momencie ogłoszenia ustnego postanowienia. U notariusza obowiązują inne zasady.
Szybciej u rejenta- Oprócz etapu ustalenia kręgu dziedziczących akt poświadczenia dziedziczenia ma być podpisany przez wszystkich dziedziczących w protokole dziedziczenia, a następnie powtórnie w akcie poświadczenia dziedziczenia - tłumaczy Jacek Wojdyło.
Okres oczekiwania na wyrok sądu jest znacznie dłuższy niż w przypadku poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Jednak postępowanie przed rejentem nie będzie odbywać się tak płynnie, jak oczekiwali tego notariusze.
50 zł trzeba zapłacić za stwierdzenie nabycia spadku w sądzie