Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Ziemi rolnika kryzys nie tyka

18
11/08
Ziemi rolnika kryzys nie tyka
Opublikowano dnia 18 lis, 2008
Kupno ziemi jest nadal dobrą inwestycją. Zainteresowanie nieruchomościami rolnymi nie spada, więc ceny rosną. Najbardziej opłaca się kupować tanie grunty niedaleko miast

Kryzys na rynku mieszkaniowym nie dotyka w takim samym stopniu nieruchomości rolnych. Zdaniem ekspertów ziemia rolna będzie w cenie. – Gdy spada wartość innych aktywów, ziemia nadal jest pewną inwestycją. Dlatego nie spodziewamy się spadku jej cen w tym roku – mówi Monika Dybciak, główny specjalista ds. analiz regionalnych i rynku nieruchomości Banku BGŻ. Najcenniejsze dla inwestorów są działki rolne, które można przekształcić w budowlane.

W pierwszych dwóch kwartałach tego roku grunty rolne podrożały o ponad 30 proc. – wynika z danych GUS. – Kolejne miesiące mogą nie być aż tak dobre, ale z pewnością grunty rolne będą drożały. W Polsce ich ceny są nadal niższe niż w innych państwach Unii Europejskiej – zauważa prof. Maria Alina Sikorska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jej zdaniem krótkookresowo mogą spaść ceny ziemi na rynku budowlanym i inwestycyjnym. Kryzys finansowy zatrzymał bowiem przekształcanie ziemi na cele pozarolnicze. – Ale nawet jeśli taka sytuacja ma miejsce, to nie potrwa długo – dodaje prof. Sikorska.

Spadek cen wyklucza też Agencja Nieruchomości Rolnych, choć ta – ograniczona ustawą przy wyborze nabywców – notuje spadek skuteczności przetargów. W niektórych regionach ustalane przez rzeczoznawców ceny wywoławcze są już tak wysokie, że rolników na ziemię nie stać. Dla przykładu w Wielkopolsce i na Kujawach, gdzie popyt na grunty jest największy, hektar kosztuje nawet 35 – 45 tys. zł. Pracownicy agencji są jednak przekonani, że gdy po kilku nieudanych przetargach dla rolników ziemia trafi w końcu na otwarty rynek, uzyskana za nią cenabędzie bardzo wysoka.

Eksperci nie doradzają jednak kupna ziemi droższej niż we wschodnich landach Niemiec. Tam kosztuje ona ok. 4 – 5 tys. euro za hektar.



źródło - [Rzeczpospolita - Nieruchomości z dnia 18-11-2008]

Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane