Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Pozwolenie można przenieść

03
12/08
Pozwolenie można przenieść
Opublikowano dnia 03 gru, 2008
Trafiła się okazja i możesz kupić nieukończony sklep lub magazyn. Nie zapomnij o uzyskaniu od sprzedającego pozwolenia na budowę

Przepisy pozwalają przenieść pozwolenie na budowę z jednego przedsiębiorcy na drugiego (art. 40 prawa budowlanego). Jednocześnie stawiają trzy warunki. Musi zgodzić się na to osoba, na rzecz której je wydano. Trzeba przejąć zarówno prawa, jak i obowiązki związane z pozwoleniem. Niezbędne jest złożenie oświadczenia o prawie do dysponowania gruntem – czyli zanim dojdzie do przeniesienia pozwolenia, trzeba uzyskać prawo do nieruchomości, a więc np. kupić na własność lub uzyskać użytkowanie wieczyste.

Pozwolenie przenosi ten, kto je wydał, a więc, jeżeli był to starosta – to starosta, a jak wojewoda – to wojewoda. Nie uda się tego zrobić, jeżeli decyzja o pozwoleniu na budowę wygasła, tzn.: jeżeli inwestor nie rozpoczął budowy przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż trzy lata.

Zdarza się, że jedno pozwolenie obejmuje cały kompleks obiektów, np. kilka magazynów. Co zrobić, gdy jesteśmy zainteresowani tylko jednym z nich? Tym problemem wielokrotnie zajmował się sąd administracyjny. Z jego orzeczeń wynika, że art. 40 nie zakazuje przeniesienia części pozwolenia na budowę. Trzeba jednak spełnić jeden warunek – zamierzenie inwestycyjne musi się dać wyodrębnić i może ono samodzielnie funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem (wyrok NSA z 25 kwietnia 2007 r. II OSK 967/06).

Kodeks postępowania administracyjnego daje staroście (lub wojewodzie) miesiąc na wydanie decyzji o przeniesieniu pozwolenia. W praktyce często trwa to krócej. Strony w tym postępowaniu są tylko dwie: obecny i przyszły posiadacz pozwolenia. Postępowanie nie trwa więc długo.

W treści wniosku trzeba podać:

- dane inwestora (imię i nazwisko lub nazwę instytucji oraz adres) oraz pełnomocnika, jeżeli działa w jego imieniu,

- nazwę i rodzaj całego zamierzenia budowlanego, rodzaj obiektu lub zespołu obiektów bądź robót budowlanych oraz adres inwestycji i oznaczenie geodezyjne terenu ,

- numer i datę wydania decyzji o pozwoleniu na budowę,

- dane inwestora, na rzecz którego zostało wydane pozwolenie na budowę.

Co dołączyć do wniosku

Do wniosku o przeniesienie pozwolenia należy dołączyć:

- oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a więc przede wszystkim: prawa własności lub użytkowania wieczystego, a także zgoda właściciela gruntu, jeżeli chcemy budować na cudzym gruncie,

- zgodę strony, na rzecz której decyzja została wydana na przeniesienie tej decyzji na rzecz innej osoby,

- oświadczenie nowego inwestora o przyjęciu wszystkich warunków zawartych w tej decyzji,

- upoważnienie udzielone osobie pełnomocnika działającego w imieniu inwestora – oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.

- w przypadku wniosku składanego przez osobę prawną aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego – oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.




źródło - [Rzeczpospolita - Nieruchomości z dnia 03-12-2008]

Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane