To na razie propozycje. Zawiera je projekt nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Prace legislacyjne nad tym projektem trwają od kilku lat. W tej chwili są na finiszu.
Projekt ułatwia budowę domów jednorodzinnych na wąskich działkach. Będzie można postawić je tuż przy sąsiedniej posesji albo w odległości wynoszącej minimum 1,5 metra, pod warunkiem że działka budującego ma co najmniej 16 metrów szerokości. Dom musi być zwrócony do granicy ślepą ścianą, tj. bez okien i drzwi.
Projekt pozwala też na stawianie bezpośrednio przy granicy działki budynku gospodarczego lub garażu (jeżeli towarzyszą zabudowie jednorodzinnej). Ich długość nie może jednak przekroczyć 5,5 metra, a wysokość – 3 metrów.
Inna możliwość to postawienie takich budowli w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od granicy działki, ale usytuowanych w stronę sąsiada ślepą ścianą, czyli bez okien i drzwi.
Obecnie budynki gospodarcze posiadające okna muszą zachować odległość co najmniej 8 metrów od ściany istniejącego budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej na sąsiedniej działce.Zmienią się także zasady dotyczące budynków stawianych tuż przy ścianie sąsiedniego. W tej chwili sąsiad może dobudować do ściany domu stojącego na posesji obok budynek o dowolnej wielkości. Do niewielkiego obiektu może więc przylegać duży, co wygląda często karykaturalnie. Proponuje się więc, żeby stawiany budynek miał długość i wysokość nie większą od tego, do którego będzie przylegał, ale tylko w tej swojej części, która znajduje się w pasie o szerokości 3 metrów przy granicy działki.
Projekt nie zmienia natomiast podstawowych odległości między budynkami, obowiązujących już teraz. Nadal więc, jeżeli budynki są zwrócone do siebie ślepymi ścianami (bez otworów okiennych i drzwiowych) minimalna odległość wyniesie 6 metrów (po 3 metry z każdej strony granicy działki). Natomiast, gdy są zwrócone ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi, to trzeba zachować minimum 4 metry od obu stron granicy.
Ministerstwo chce także, by nie dochodziło do konfliktów sąsiedzkich na tym tle, dlatego chce jednocześnie zwiększyć ich wpływ na to, co buduje się tuż za płotem.
Proponuje więc, żeby byli oni stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę na obiekty usytuowane w sposób opisany wyżej. Dzięki temu zyskają szansę wypowiedzenia się, czy akceptują to, co dzieje się sąsiedniej nieruchomości.
W sytuacji zaś, gdy nie będą z tego zadowoleni, mogą zaprotestować i odwołać się od wydanego pozwolenia do wojewody, a następnie sądu administracyjnego.
Projekt precyzuje również warunki techniczne, jakie powinny spełniać zbiorniki na gaz płynny znajdujące się przy budynkach. W tej chwili jest luka w przepisach.