Rz: Jak często się zdarza, że informacja z Banku Informacji Kredytowej przekreśla szanse na kredyt na mieszkanie?
Jarosław Sadowski: Kłopoty z pożyczeniem pieniędzy mogą mieć osoby, które w historii kredytowej mają wpisaną informację, że o ponad 30 dni spóźniały się ze spłatą. W tej sytuacji warto jednak spróbować złożyć wniosek w kilku bankach, gdyż część banków mimo to udzieli kredytu. Gorzej, jeśli opóźnienia przekroczą 90 dni. W takim przypadku klient na kredyt w banku raczej nie ma co liczyć.Warto wiedzieć, że nawet znaczne opóźnienia w spłatach kredytów nie zamykają możliwości zaciągania kredytów na zawsze. Największe znaczenie ma bowiem historia spłat z ostatniego roku, choć niekiedy na decyzji banku może zaważyć także opóźnienie sprzed dwóch – trzech lat.
Czy są banki, które nie sprawdzają klientów w BIK?
Banki nie chwalą się takimi informacjami, gdyż zależy im na przyciąganiu przede wszystkim solidnych kredytobiorców, a nie osób, które nie mogły otrzymać kredytów w innych bankach.
W jaki jeszcze inny sposób bank prześwietla historie kredytowe przyszłych klientów?
Przede wszystkim, jeśli wnioskodawca jest już od pewnego czasu klientem danego banku, to analizowane jest to, w jaki sposób spłacał on wcześniejsze kredyty w tym banku. Poza tym bankowcy mają wgląd w historię przepływów na rachunkach klienta.Banki posiadają także swoje czarne listy osób, które kiedyś wyłudziły lub próbowały wyłudzić kredyt, np. przedstawiając fałszywe dokumenty lub oświadczając nieprawdę. Osoba, która się na takiej liście znajdzie, już nigdy w danym banku nie otrzyma kredytu.
A jeśli ktoś nie był dotąd klientem danego banku, jak sprawdzana jest jego wiarygodność?
Jeśli wnioskodawca nie był wcześniej klientem banku, może być wymagane przedstawienie wyciągów z rachunków czy kart kredytowych lub opinii bankowej o spłacanym w innym banku kredycie. Poza tym sprawdzane mogą być inne, poza BIK, bazy danych o klientach. Chodzi o różnego rodzaju bazy dłużników np. Bankowy Rejestr Dłużników. Jeśli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, to jego firma jest sprawdzana w tzw. wywiadowniach gospodarczych, na przykładw BIG (Biuro Informacji Gospodarczej).
W takich przypadkach informacja z BIK lub innej bazy może stanąć na drodze do kredytu na mieszanie, o co zwykle chodzi?
Zazwyczaj chodzi po prostu o to, że w wyniku problemów finansowych klient nie mógł spłacić zaciągniętego wcześniej kredytu, a zamiast rozmawiać z bankiem o swoich problemach, po prostu nie dokonywał spłat. Później, kiedy sytuacja finansowa się poprawia, nie może otrzymać kredytu.
Jak samemu sprawdzić, co jest o nas w bazie BIK?
Należy złożyć wniosek o udostępnienie raportu BIK na nasz temat. Wniosek ten można wydrukować ze strony internetowej, wypełnić i wysłać listem poleconym. Wniosek można również wypełnić i złożyć w Biurze Obsługi Klienta BIK przy ul. Pruszkowskiej 17 w Warszawie.
Jak można poprawić swoją historię kredytową? Czy zapisy z bazy BIK się przedawniają?
Poprawić historię w BIK można jedynie zaciągając nowe kredyty i poprawnie je spłacając. Niestety, jeśli mamy złą historię, to może się okazać, że żaden bank nie będzie nam chciał udzielić nowego kredytu, a tym samym nie będziemy mogli swojej opinii poprawić. W tej sytuacji najlepiej poczekać przynajmniej pół roku.
Jeśli nadal żaden bank nie zmieni zdania, można spróbować po roku i wtedy jest już duża szansa, że znajdziemy bank, który zechce nam przyznać kredyt. Mając niezbyt dobrą historię kredytową, najlepiej wnioskować o niewielkie kwoty kredytu. Jeśli poprawnie będziemy spłacali niewielki kredyt czy kartę kredytową z niskim limitem, banki zaczną nabierać do nas zaufania i będą skłonne udzielić wyższych kredytów.
A co zrobić, jeśli BIK ma błędne informacje, jak doprowadzić do ich sprostowania?
Niestety, jeśli jakiś zapis o naszej historii kredytowej w BIK jest nieprawdziwy, nie możemy zwrócić się bezpośrednio do BIK o jego usunięcie lub modyfikację. Taka operacja może zostać dokonana tylko za pośrednictwem banku, który taką informację do BIK przesłał. W sytuacji błędów należy więc wnioskować o zmianę zapisów w swoim banku.