To już koniec wysokich zysków z lokat. Rada Polityki Pieniężnej, podobnie jak pod koniec grudnia, obcięła wczoraj stopy procentowe aż o 0,75 pkt proc.
Tym samym główna stopa procentowa w Polsce wynosi teraz tylko 4,25 proc. A to jeszcze nie koniec. Większość ekonomistów przewiduje, że do końca roku stopy procentowe w Polsce spadną do najniższego w historii poziomu 3,75 proc. Ostatnio najniższy ich poziom - 4 proc. - mieliśmy w marcu 2006 r. Takie cięcia mają pomóc gospodarce i zmniejszyć koszt kredytów. Zanim to się jednak stanie, w pierwszej kolejności odczują to osoby, które chciałyby ulokować swoje oszczędności na lokatach bankowych.
Jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy przebierać w ofertach depozytów na 8, a nawet 10 proc. w skali roku. Ale to już przeszłość. Pod koniec tego roku za atrakcyjne będzie można uznać oprocentowanie na 5 proc. w skali roku. Wszystko właśnie przez obniżki stóp procentowych w Polsce. Najkorzystniejsze obecnie oferty lokat znikną w kilka tygodni.- Przy spadających stopach procentowych banki nie będą chciały trzymać tak wysokiego oprocentowania lokat. To im się po prostu nie opłaca - tłumaczy Mateusz Ostrowski, analityk z firmy doradczej Open Finance. Dlatego jeżeli chcesz dobrze ulokować pieniądze, powinieneś się bardzo pospieszyć. Lada dzień już z ostatnich banków mogą zniknąć atrakcyjnie oprocentowane lokaty i konta oszczędnościowe.
Analitycy radzą, by decydować się na oferty lokat krótkoterminowych, najlepiej na trzy miesiące bądź pół roku. Tylko wśród nich znajdziemy bowiem jeszcze atrakcyjne oprocentowanie na 7-8 proc. w skali roku. Poza tym klient nie musi blokować pieniędzy np. na rok, co pozwoli mu zainwestować w giełdę bądź fundusze, jeśli sytuacja na rynku się poprawi. Oprocentowanie przekraczające 8 proc. na lokacie 3-miesięcznej znajdziemy dzisiaj już tylko w promocji Kredyt Banku i VW Banku. Allianz Bank da klientowi 8,3 proc. w skali roku, ale pod warunkiem założenia w nim konta. Tak wysokiego oprocentowanie nie znajdziemy już natomiast w innych bankach. Wczoraj Polbank obniżył oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej z 9 do 7,1 proc. Także w AIG spadło ono do 7,5 proc., co i tak stawia je w rynkowej czołówce. Na próżno szukać reklamowanego jeszcze niedawno oprocentowania 8,08 proc. w Multibanku. Dzisiaj ten zaoferuje klientowi skromne 5,2 proc. na depozycie 3-miesięcznym.
Podobnie wygląda sytuacja na depozytach półrocznych. Oprocentowanie przekraczające 7 proc. oferują już dzisiaj tylko Fortis Bank i Noble Bank. Zyski na poziomie 7 proc. w skali roku dadzą jeszcze AIG i Eurobank. Tymczasem inne banki także schodzą już z oprocentowaniem depozytów półrocznych. Bank ING w ostatnich dniach obniżył je o 1 pkt proc. do 4,75 proc., a BZ WBK nie da więcej niż 4,50 proc.
Jeżeli nie satysfakcjonują cię zyski z lokaty, możesz ter
az zainteresować się funduszami obligacji, które w ostatnich miesiącach przynosiły nawet kilkunastoprocentowe zyski. Te fundusze zwykle zyskują razem z obniżkami stóp procentowych. I chociaż najlepszy moment na ulokowanie w nich pieniędzy już minął, to wciąż można o nich myśleć. - Fundusze obligacji będą bardzo atrakcyjne co najmniej do połowy tego roku - uważa Ignacy Suchodolski, doradca inwestycyjny z domu maklerskiego ECM. - Potem będzie trzeba baczniej przyglądać się sytuacji gospodarczej naszego kraju. Jeżeli pojawią się np. problemy budżetowe, to zyski mogą zacząć spadać - przestrzega.
źródło - [Dziennik Polska z dnia 28-01-2009]