Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Działkowe szaleństwo trwa

10
04/07
Działkowe szaleństwo trwa
Opublikowano dnia 10 kwi, 2007
Zainteresowanie działkami budowlanymi rośnie, mimo że grunty od dłuższego czasu drożeją.
nieruchomosci_a_20-1.F.jpg
Działki budowlane na sprzedaż ceny ofertowe
Ta tendencja, zdaniem ekspertów, w najbliższych miesiącach się nie zmieni.

Barometr "Rz" wskazuje, że w ciągu minionego roku ceny terenów pod zabudowę wzrosły o 13 - 14 proc. Zmiany te mogą w najbliższym czasie ulec pewnemu przyspieszeniu. Z prognoz wynika, że w ciągu dwunastu miesięcy stawki za metr kwadratowy działki wzrosną nieco więcej, o ok. 15 proc.

- Inaczej nie można tego nazwać niż działkowe szaleństwo - mówi Barbara Urbanowicz z firmy Nord w Koszalinie. - Popyt znacznie przewyższa podaż. Jest kilka powodów takiej sytuacji. Przede wszystkim ogromny wzrost cen mieszkań, dlatego wiele osób decyduje się kupić działkę i wybudować dom, zamiast płacić znaczne kwoty za lokal na przykład w wielkiej płycie. Dodatkowym argumentem za kupnem działki i budową domu jest to, że mieszkania z lat 70. i 80. nie spełniają na ogół oczekiwań, wymagają remontów, a więc i dodatkowych, dużych nakładów.

Tymczasem uzyskanie kredytu na zakup działki i na budowę domu nie jest dziś problemem. Banki dostosowują się do sytuacji. Jest już na przykład atrakcyjna oferta kredytowa umożliwiająca kupno gruntów rolnych, które w perspektywie mogą zostać przekształcone w działkę budowlaną.

Natomiast podaż jest dość słaba, przede wszystkim ze względu na brak planów zagospodarowania przestrzennego, a bez planu nie można dokonać podziału gruntu na działki mniejsze niż 3 tys. mkw. - przypominają pośrednicy.

Tymczasem wszędzie poszukiwane są przede wszystkim działki od 600 do 1000 mkw., pod zabudowę jednorodzinną.

Są też chętni na większe, na których można postawić bliźniak lub dwa domy. Zaczynają zyskiwać na cenie tereny, uważane kiedyś za gorsze ze względu na mniej prestiżową lokalizację.

Anna Sielanko, redaktor "Rz"

Drożej o ponad 13 procent

nieruchomosci_a_20-2.F.jpg
Barometr
Jak powstaje wykres?

Podstawą do wyliczenia danych do barometru były ceny działek budowlanych, rzeczywiste i prognozowane. Pośrednicy z pięciu miast podali ceny metra kwadratowego uzbrojonego terenu w typowej dzielnicy domów jednorodzinnych, w obrębie miasta, w danym miesiącu oraz ich prognozy w analogicznym miesiącu 2008 r.

Barometr powstał przy współpracy z: Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.


źródło - [Rzeczpospolita nr 84 z dnia 10-04-2007]

Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane